(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

🏆🤼‍♀️🥇 САДИЈЕ ДУРА ОД ЧАИР, ИМА САМО 12 ГОДИНИ И Е ПРВА ДРЖАВНА ШАМПИОНКА ВО БОРЕЊЕ

SADIJE DURA NGA ÇAIRI, 12-VJEÇ DHE KAMPIONIA E PARË SHTETËRORE FEMËR NË MUNDJE
Nderë dhe kënaqësi që sot isha nikoqir i sportistes së re nga Çairi, Sadije Dura e cila ditë më parë u shpall kampionia e parë femër në Maqedoninë e Veriut në mundje, si pjesë e Klubit të Mundjes “Liria”.
Kjo është një fitore historike jo vetëm për Sadijen e cila është në moshë 12 vjeçare, për klubin e saj, por edhe për gjithë Çairin dhe më gjerë dhe po kjo fitore dëshmon se komuna jonë është vendlindja e shumë sportistëve të artë.
Gjatë takimit me sportisten dhe trajnuesin e saj Sedat Baftiu, përçova porosinë se me mund dhe punë mund të arrihen gjithmonë majat e suksesit, ndërsa përkujtova se ne me plotë krenari vazhdojmë t’a mbështesim fuqishëm sportin dhe sportistët.
Ndryshe Klubi i Mundjes “Liria” fitoi të dielën kupën e kampionit shtetëror të Maqedonisë së Veriut, në të gjitha kategoritë për grupmoshat më të reja – pioner, kadet, junior dhe senior.
———————————
🏆🤼‍♀️🥇 САДИЈЕ ДУРА ОД ЧАИР, ИМА САМО 12 ГОДИНИ И Е ПРВА ДРЖАВНА ШАМПИОНКА ВО БОРЕЊЕ
Чест и задоволство ми е што денеска бев домаќин на младата спортистка од Чаир Садије Дура, која пред неколку дена беше прогласена за прва жена шампион во Северна Македонија во борење, како дел од Боречкиот клуб „Лирија“.
Ова е историска победа не само за Садије која има 12 години, за БK „Лирија“, туку и за цел Чаир и пошироко. И оваа победа докажува дека нашата општина е родно место на многу златни спортисти.
На средбата со спортистката и нејзиниот тренер Седат Бафтиу, ја пренесов пораката дека со труд и посветеност секогаш може да се постигнат врвовите на успехот, додека ја потсетив дека со гордост продолжуваме силно да го поддржуваме спортот и спортистите.
Инаку, Боречкиот клуб „Лирија“ во недела го освои пехарот на државниот шампион на Северна Македонија, во сите категории за најмладите возрасни групи.

loading...