ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

81-ГОДИШНИОТ ВСЕЛЕНСКИОТ ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ ЗАБОЛЕ ОД КОРОНА, ЗА СРЕЌА Е ВАКЦИНИРАН И ИМАЛ ЛЕСНИ СИМПТОМИ, СЛУЧАЈНО, ПРЕД ЕДНА НЕДЕЛА СЕ СРЕТНА СО МОНАСИТЕ ОД БИГОРСКИ МАНАСТИР

ISTANBUL (Reuters) – Ecumenical Patriarch Bartholomew, the spiritual head of some 300 million Orthodox Christians worldwide and based in Istanbul, has tested positive for COVID-19, the Patriarchate press office said on Friday.

In a statement, the press office said 81-year-old Patriarch Bartholomew was fully vaccinated against the disease and only experiencing mild symptoms.

(Reporting by Murad Sezer; Editing by Alison Williams)

Пред една недела бигорските монаси се пофалија дека се сретнале со вселенскиот патријарх:

Епископ г. Антаниски, игумен на бигорската Обител и монашко братство и сестринствата, од четирите манастири Бигорски, Рајчица, Пречиста и Кнежино, кои се под негово духовно раководство, вчера биле на средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во Фанар седиштето на Вселенската патријаршија.

– На овој величенствен прием, на кој присуствуваше и митрополитот Халкидонски, г. Еманиул, Вселенскиот Патријарх уште еднаш ја покажа својата огромна љубов кон Црквата Божја, како вистински татко на православните. Тој изрази голема почит кон нашиот духовен татко и старец, кој имаше посебно обраќање кон Неговата Сесветост, изјави за МИА, отец Кирил од Бигорскиот манастир.

Пред Патријархот, исто така, вели тој, било прочитано и монашко послание од „името на сите наши браќа и сестри“.

– Потоа, свое пригодно обраќање имаше и Сесветиот Патријарх, во кое ја искажа својата татковска грижа за сите нас и за Црквата наша. Накрај сите зедовме благослов од него, целивајќи му ја светата десница. Средбата во Фанар беше вистински духовен празник, исполнет со радоста на Воскресението, посочува тој.

Посетата на Вселенската Патријаршија, нагласува, е остварена со благослов на митрополит г. Тимотеј дебарско-кичевски, а водени од нашиот старец, освен што се удостоивме да го видиме Сесветиот Патријарх се поклонивме на чесните мошти на Светите отци наши Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, како и на Светите маченички Ефимија и Соломонија и на Светата царица Теофана.

– Си заминавме од Константипол, Царицата на градовите, исполнети со голема благодат и уверение во татковската закрила на Сесветиот Патријарх г. г. Вартоломеј, заклучува отец Кирил.

loading...

free anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Your Lie in April

AnimeHeaven Tokyo Revengers

anime sites BANANA FISH

Attack on Titan Final Season (Dub)

watch subbed anime Dragon Ball Z (Dub)