Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско, поткупувале за кандидат на ВМРО ДПМНЕ
Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско, поткупувале за кандидат на ВМРО ДПМНЕ
БРАВО ПРЕМИЕРЕ, САМ ПРОТИВ СИТЕ НО СЕПАК НАРОДОТ Е СО ТЕБЕ, НА ДОЖД ПАРТИЗАНСКИ ИСТЕРА ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ КАМПАЊИ
БРАВО ПРЕМИЕРЕ, САМ ПРОТИВ СИТЕ НО СЕПАК НАРОДОТ Е СО ТЕБЕ, НА ДОЖД ПАРТИЗАНСКИ ИСТЕРА ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ КАМПАЊИ
ДРУЖЕ ШИЛЕГОВ, ГОРД СУМ НА ТЕБЕ, ПОКАЖА СРЦЕ И МУДА, МАШКИ ИЗДРЖА СО ЖЕСТОКО ТЕМПО, ТЕ НАПАЃАА ЗДРУЖЕНО ГРУЕВЦИ ФАШИСТИ КАРИЕРИСТИ И ОСТАЛА БАГРА
ДРУЖЕ ШИЛЕГОВ, ГОРД СУМ НА ТЕБЕ, ПОКАЖА СРЦЕ И МУДА, МАШКИ ИЗДРЖА СО ЖЕСТОКО ТЕМПО, ТЕ НАПАЃАА ЗДРУЖЕНО ГРУЕВЦИ ФАШИСТИ КАРИЕРИСТИ И ОСТАЛА БАГРА
Заев од Куманово: Максо ќе биде максимално поразен, Куманово бил и ќе биде СДСМ
Заев од Куманово: Максо ќе биде максимално поразен, Куманово бил и ќе биде СДСМ
(ВИДЕО) Кондовски во видео обраќање до битолчани: Битола ќе ја воздигнеме во модерен град во кој е задоволство да се живее
(ВИДЕО) Кондовски во видео обраќање до битолчани: Битола ќе ја воздигнеме во модерен град во кој е задоволство да се живее
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Пред да настапи молкот и да дојде изборниот ден размислете и направете споредба, поставете си ги сами овие прашања
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Пред да настапи молкот и да дојде изборниот ден размислете и направете споредба, поставете си ги сами овие прашања
(ВИДЕО) ОВА САМО СДСМ ГО МОЖЕ: ВРНЕ ИСТУРА, ЕЧИ БЕЛА ЧАО, ПЕЈАТ НАД 10 000 КУМАНОВЦИ!
(ВИДЕО) ОВА САМО СДСМ ГО МОЖЕ: ВРНЕ ИСТУРА, ЕЧИ БЕЛА ЧАО, ПЕЈАТ НАД 10 000 КУМАНОВЦИ!
(ВИДЕО) КРАТОВО БЕЗ КАЛ: БОЈКОВСКИ ПЛАНИРА СТАВАЊЕ АСФАЛТ ВО КРАТОВО ВО КОЛИЧИНИ КАКО ШТО НЕ БИЛО СТАВЕНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ
(ВИДЕО) КРАТОВО БЕЗ КАЛ: БОЈКОВСКИ ПЛАНИРА СТАВАЊЕ АСФАЛТ ВО КРАТОВО ВО КОЛИЧИНИ КАКО ШТО НЕ БИЛО СТАВЕНО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ

АГЕНЦИЈА ЗА МЛАДИ И СПОРТ: Младите се сегашноста и иднината, двигатели на промените во едно општество и треба да продолжиме да вложуваме во нив

По повод Меѓународниот ден на млади, Агенција за млади и спорт заедно со Агенцијата за европски образовни програми и мобилност, НМСМ и СМР реализираа настан во Музеј на современа уметност кој вклучи голем број на млади лица кои работеа на хакатон. Целта на овој хакатон беше развивање на идеи и поттикнување на иницијативи кај младите кои потоа имаа задача да ја презентираат истата, а покрај тоа поставени беа и штандови на организации за млади кои ги информираа младите за можностите кои им се нудат.

“Среќен сум што можам да кажам дека институциите покажаа слух и најголемиот дел од нив веќе имаат Службеник за млади. Добрата комуникација со младите ја одржуваме и преку Младинските центри со кои заеднички креираме проекти и политики кои се од интерес на младите луѓе. Младите луѓе имаат знаење, имаат вештини, кретивност и тие ја заслужуваат шансата да имаат и простор тоа нивно знаење да го презентираат, а со него и да придонесат за развој на нашето општество“- изјави директорот на АМС, Наумче Мојсовски.
Многу млади потенцијали, кои ако им се даде шанса за вистински напредок и сопствен развој, ќе придонесат и за развој на општеството и на тој начин бенефитот ќе биде повеќекратен-и индивидуален и општествен.

“Кога станува збор за подршка и креирање нови можности, како директор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, би сакал да потенцирам дека агенцијата и програмата Еразмус+ се насочени кон поддршка на младите. Програмата Еразмус+ нуди бројни можности за младите. Ние како Национална агенција за европски образовни програми и мобилност го овозможуваме сето тоа и сме максимално посветени да понудиме повеќе можности за сите и заедно да креираме подобро утре“- изјави директорот на НАЕОПМ, Марко Ѓоргиевски.
Со нивните иновации, со нивната креативност, младите сериозно влијаат врз политиките и одлуките кои се однесуваат на нив.

“Посакувам младите да бидат во фокус на сите случувања во текот на цела година, не само на овој ден. НМСМ работи и ќе продолжи да работи на промовирање и застапување на правата на младите и обезбедување на подобри услови на младите. На креирање на подобро општество кадешто гласот на младите се слуша и вреднува. Општество каде што младите учествуваат активно, но и како што постојано потенцирам, значајно, во сите процеси коишто нив ги засегаат и во сите фази на тие процеси“- посочи претседателката на НМСМ, Марија Крстевска
На младите останува да креираат визија визија, да направат план, и да се вклучат.

“Развојот на иновации е многу значаен за младинската работа да биде во тек со трендовите и новите потреби на младите луѓе. Истражувањата покажуваат дека со поддршка од младинските организации и младинските работници, самите млади можат да бидат носители на процесите за креирање нови алатки, методи и пристапи за зајакнување на учеството на младите и развојот на нивните компетенции.Токму затоа обезбедувањето на институционална поддршка и средства за пилотирање на иновативни идеи директно од страна на младите луѓе е одличен пример за поддршка на младиснкиот активизам“- истакна Драган Атанасов, директор на Сојуз за младинска работа.

Да продолжиме да создаваме можности за подобро утре.

loading...

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeFreak: Purple Eyes in the Dark anime episode Full online free at https://animefreak.ws dubbed anime

Website https://animedao.nl: Watch Bungou Stray Dogs 2nd Season animedao Episode 12 animedao list

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Mixcloud: https://www.mixcloud.com/gogoanimebe/

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/animefreakws