Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!

АЈДЕ БРАЌА СИТЕ ЧЕКАМЕ НА ОВОЈ ПОТЕГ – СПЦ на 15 мај веројатно ќе го прекине расколот со Охридската архиепископија, пишува „Блиц“

За одлуката на Вселенската патријаршија, која ја призна Македонската православна црква како „Охридска архиепископија“, ќе се расправа на Собророт на Српската православна црква (СПЦ), кој почнува на 15 мај, а има индиции дека владиците ќе одобрат таа повеќе да не се третира како расколничкa и да биде примена во канонско единство, пишува српски „Блиц“.

Дали тоа „канонско единство“ подразбира автокефалност, засега е неизвесно, но она што е сигурно е дека постои можност да се реши спорот, кој датира од 1967 година, кога Македонската православна црква се оддели од СПЦ, пишува порталот. На таа одлука, доколку Соборот се согласи со неа, ѝ претходеа обновени разговори меѓу српскиот патријарх Порфириј и претставници на МПЦ, предводени од владиката Стефан, кои се одржаа во Ниш во најголема тајност, се вели во текстот посветен на црковните прашања меѓу СПЦ и МПЦ-ОА.

20 години подоцна, откако на 17 март 2002 година беше постигнат Нишкиот договор меѓу Српската православна црква и непризнатата МПЦ, на истото место за време на првомајските празници повторно беше воспоставена официјална комуникација за да се дефинираат нивните односи, се вели во анализата на „Блиц“.

„По тоа, вселенскиот патријарх Вартоломеј ја призна МПЦ под името „Охридска архиепископија“, токму како што стои во Нишкиот договор. Ако се знае дека тој одбил да го стори тоа во октомври 2020 година со образложение дека „не станува збор за автокефалност“, туку „заздравување на расколот“, но и понуда да посредува во решавањето на спорот, тогаш јасно е дека некакви договори меѓу српските црковни власти и Скопје биле постигнати“, пишува во текстот.

Дека е тоа така, може да се заклучи и од изјавата на зворничко-тузланскиот владика Фотиј, кој со оптимизам зборуваше за резултатите од разговорите во Ниш. Но, тоа го направи пред да биде објавена официјалната одлука на Вартоломеј, а потоа не зборуваше ниту тој, ниту други великодостојници на СПЦ, потсетува порталот.

– Можно е овој месец на мајскиот собор на СПЦ во Белград, МПЦ, односно Охридската архиепископија да се врати на канонско единство со СПЦ и со тоа да го реши расколот од 1967 година. Деновиве како дел од Синодот на СПЦ, бев придружуван од Неговата Светост. Првиот ден имавме средба со претставници на Македонската православна црква во Нишката епархија. Тоа е интересен дијалог на љубов, верба и надеж и се надеваме дека ако даде Бог ќе има единство, но прво да се молиме сите на Бога. Македонската православна црква, односно Охридската архиепископија, на овогодинешното заседание на Парламентот во Белград во мај ќе се врати на канонско единство со Српската православна црква, а со тоа и на канонско единство со сите помесни православни цркви – изјави владиката Фотиј на 6 мај

Тој не наведе што тоа конкретно значи, односно дали СПЦ ќе ја признае автокефалноста на МПЦ, но посочи дека Соборот на СПЦ е пред „голем предизвик“.

„Пред нас е голем предизвик и ако Господ дозволи молитвите на владиците Николај, Охридски и Жички, молитвите на светите Кирил и Методиј, Светите Климент и Наум и другите светители, светиот Сава Српски, да го воспостават тоа единство, да ги исцелиме расколот што постои од 1967 г. Сега сме на праг да го решиме тој проблем, ако даде Господ, затоа ве повикувам да се молиме на Бога, сите вие ​​и сите нас, да го решиме за слава Божја и за доброто на нашите свети цркви. Но и за доброто на нашиот српски народ и за доброто на македонскиот народ, кои се два братски народи“, рече Фотиј.

Дали тоа е добро поврзано со одредбите од Нишкиот договор, засега не се знае, но она што е познато, барем по најавата на вселенскиот патријарх Вартоломеј, е дека „Охридската архиепископија“ ќе има јурисдикција само во рамките на државата Северна Македонија, пишува „Блиц“.

„Терминот „македонска црква“ е исклучен од употреба, како и сите деривати на зборот „Македонија“. Вселенската патријаршија се уште е заинтересирана за напредокот на црковниот субјект во Охрид, како и за напредокот и подобрувањето на односите меѓу овие две православни цркви, како што тоа го правела низ вековите. Српската православна црква има право да ги регулира административните прашања меѓу неа и Црквата Северна Македонија во рамките на канонскиот поредок и црковната традиција“, се наведува во соопштението на Вселенската патријаршија.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime online JUJUTSU KAISEN

Death Note

watch anime online GoGoAnime My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime online GoGoAnime Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

tải go88