Утре , понеделник, 26-ти јули, продолжува теренската вакцинација во неколку населени места
Утре , понеделник, 26-ти јули, продолжува теренската вакцинација во неколку населени места
34 ГОДИШЕН АМЕРИКАНЕЦ КОЈ НА ФЕЈСБУК ГИ ИСМЕВАШЕ ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД, УМРЕ ОД КОВИД
34 ГОДИШЕН АМЕРИКАНЕЦ КОЈ НА ФЕЈСБУК ГИ ИСМЕВАШЕ ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД, УМРЕ ОД КОВИД
Филипче: Нема ниту еден починат од Ковид кој примил две дози вакцина
Филипче: Нема ниту еден починат од Ковид кој примил две дози вакцина
ЗАПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ГРАДИНКА ВО НОВА БИТОЛА
ЗАПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ГРАДИНКА ВО НОВА БИТОЛА
Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА

АЈДЕ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ОВА ГО ЧЕКА – Градоначалникот на Будимпешта најавува дека на изборите следната година ќе го собори од власт Орбан

FILE PHOTO: Gergely Karacsony, opposition parties’ candidate, delivers a statement after being elected Mayor of Budapest, in Budapest, Hungary, October 13, 2019. REUTERS/Bernadett Szabo/File Photo

Популарниот градоначалник на Будимпешта Гергели Карачони денеска изјави дека се стреми да застане на чело на опозициската алијанса за на следните избори да го собори од власт премиерот Виктор Орбан.

Гергели Карачиони (45), либерал кој го победи кандидатот на Орбан во трката за градоначалник на главниот град на Унгарија во 2019 година, рече дека ќе учествува на прелиминарните избори, кои ќе одлучат кој ќе ја предводи здружената опозиција за да се соочи со Орбан и неговата партија на парламентарните избори следната година.

Карачиони изрази желба да ја предводи изборната битка против Орбан преку видео објавено на Фејсбук.

„Чувствувам дека Унгарија е во неволја, нашата земја е поделена до крајност. Би сакал да служам за обединување на Унгарија“, рече тој во изјавата снимена во селото Ниртасасон, каде го поминал детството, на 270 километри од Будимпешта .

Интерните избори, организирани од шестпартиски сојуз на опозициски партии, ќе бидат првите на кои ќе се спроведе ваков метод за номинирање кандидати за парламентарните избори во земјата.

Карачони се смета за победник кој ќе ги освои гласовите на опозицијата на прелиминарните избори. Три од шесте партии веќе сигнализираа дека ќе го поддржат Карачиони како кандидат за општите избори, кои најверојатно ќе се одржат следниот април.

loading...

4Anime 4anime discord: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 9

AnimeFreak anime freak tv: Watch Dr. Stone: Stone Wars Episode 4 (https://animefreak.ws/m/g5v8/ep-4)