Битиќи за „Утрински брифинг“ - Со оперативниот план за вработување, сите кои ги изгубиле работните места поради Ковид, ќе ги вратиме назад на пазарот на трудот
Битиќи за „Утрински брифинг“ - Со оперативниот план за вработување, сите кои ги изгубиле работните места поради Ковид, ќе ги вратиме назад на пазарот на трудот
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи во Топ Тема: Имаме најава за четири нови инвестиции со вредност од над 300 милиони евра и нови 2000 работни места
(ВИДЕО) Вицепремиерот Битиќи во Топ Тема: Имаме најава за четири нови инвестиции со вредност од над 300 милиони евра и нови 2000 работни места
Одржан третиот состанок на Заедничкиот економски управувачки комитет помеѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија – Соработката помеѓу двете земји продолжува да се развива, две германски компании ги прошируваат своите инвестиции
Одржан третиот состанок на Заедничкиот економски управувачки комитет помеѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија – Соработката помеѓу двете земји продолжува да се развива, две германски компании ги прошируваат своите инвестиции
(ВИДЕО) Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови
(ВИДЕО) Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови
КАКОВ БАКСУЗ: СНИМАТЕЛОТ БОРИСЛАВ СТОИЛКОВИЌ НА ПРОТЕСТИТЕ ЗА МОНСТРУМ БИЛ ПОГОДЕН ОД БЕКАТОН ПА ПАДНАЛ ВО ШАХТА БЕЗ КАПАК!
КАКОВ БАКСУЗ: СНИМАТЕЛОТ БОРИСЛАВ СТОИЛКОВИЌ НА ПРОТЕСТИТЕ ЗА МОНСТРУМ БИЛ ПОГОДЕН ОД БЕКАТОН ПА ПАДНАЛ ВО ШАХТА БЕЗ КАПАК!
СТАНУВАМЕ АМЕРИКАНСКИ ПАРТНЕР БРОЈ ЕДЕН НА БАЛКАНОТ: РАДМИЛА ПОТПИША АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ЗА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО СО САД!
СТАНУВАМЕ АМЕРИКАНСКИ ПАРТНЕР БРОЈ ЕДЕН НА БАЛКАНОТ: РАДМИЛА ПОТПИША АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ЗА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО СО САД!
PEUGEOT 208 И 2008 НА ВРВОТ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ НА ИЗБОРОТ ЗА „СВЕТСКИ АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА ЗА ЖЕНИ“
PEUGEOT 208 И 2008 НА ВРВОТ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ НА ИЗБОРОТ ЗА „СВЕТСКИ АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА ЗА ЖЕНИ“
БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната
БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната

АЈДЕ НАРОДОТ ЧЕКА: Многу скоро ќе го имаме моделот за прочистување на судството, најави Маричиќ

Во процес е изготвувањето на моделот за прочистување на судството, постојат повеќе аспекти кои што треба да се докомплетираат, но многу скоро ќе го имаме, изјави денеска министерот за правда Бојан Маричиќ, прашан до каде е најавеното прочистување на судството.

Во однос на тоа што точно ќе значи прочистувањето, Маричиќ рече дека идејата е да има редовна и динамична проверка на работата и на судиите и на обвинителите, која што во рамките на постоечкиот закон ќе овозможи зајакната транспарентност, одговорност и етика и во судството и во јавното обвинителство.

– Тоа значи оние кои што се професионални, чесни и одговорни судии и обивнители да останат во судството и бидат наградени, а оние кои не работата професионалани и за кои евентуално има докази дека намерно застаруваат предмети или потенцијална корупција да не бидат дел од правосудството, рече Маричиќ.

Откако се донесени законските решенија во 2019 година, посочи Маричиќ, започнат е еден вид на филтрирање или прочистување и веќе осум судии се разрешени, а за 83 се во постапка.

– Наша цел е тоа да биде појасен, транспарентен и поконкретизиран процес и работиме на тоа заедно со методологијата за сложеност на предметите да биде усвоено во многу скоро време, изјави Маричиќ.

Тој посочи дека сето тоа се прави во соработка со Судскиот совет и Советот на јавни обвинители.

– Очекувам во скоро време да бидат промовиран планот за филтрирање или прочистување, меѓутоа пред Советот за реформи во правосудството, рече Маричиќ.

Посочи дека работната група се уште работи и дека во неа учествуваат членови и раководството на Судскиот совет и на Советот на јавни обвинители, како и експерти.

loading...

Bloom Into You Episode 13 at website https://animeflix.nl animeflix beastars

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) (https://animefreak.ws/m/b5mX) Episode 26 at website https://animefreak.ws anime freaks website