Средба Ковачевски со амбасадорката на Црна Гора, Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег
Средба Ковачевски со амбасадорката на Црна Гора, Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег
Средба на претседателот Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ
Средба на претседателот Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ

АЈДЕЕЕ, ЧЕКАЈ БЕ ПА НЕЛИ ВМРОВЦИТЕ ЌЕ ГО УКИНУВАА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА – Бугарскиот амбасадор и градоначалникот на Штип заедно делеа новогодишни пакетчиња, градоначалникот од ВМРО ДПМНЕ вели сме имале со Бугарија многу заедничка историја и култура?!

Градоначалникот на Штип, Иван Јорданов, инаку кадар на ВМРО-ДПМНЕ, денеска му беше домаќин на бугарскиот амбасадор во Северна Македонија, Ангел Ангелов и неговата сопруга

„Имаме богато културно и историско наследство кое треба да не поврзува а не да не разделува“, изјави штипскиот градоначалник за идејата за збратимување на Штип со некој град од Бугарија

Кога на јавна сцена ќе се спомене Бугарија, тоа вообичаено е во контекст на надворешно-политичките односи меѓу двете земји. Но, денеска во Штип, и тоа не за првпат овој месец, под радарот помина еден поинаков настан, барем кога се во прашање односите меѓу двете држави.

Градоначалникот на Штип, Иван Јорданов, го угости бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов и неговата сопруга. Причината, како што објаснија двајцата, е да поделат новогодишни пакетчиња на деца во претшколска возраст, но и да поразговараат за други проекти кои веќе се започнати.

За следната година, планирано е Бугарија да помогне во изградба на детско катче во детската градинка Астибо.

„Соработката којашто ја воспоставивме продолжува да се реализира. Јас се надевам дека следната година ќе продолжиме со уште проекти коишто ќе значат подобрување на состојбата во нашиот град“,

изјави градоначалникот на Штип, Иван Јорданов.

„Би сакал да му се заблагодарам на градоначалникот. Тој е млад, динамичен, енергичен и соработката која ја воспоставивме почнува да дава резултати и верувам дека ќе продлабочиме и ќе имаме нови проекти“,

изјави бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов.На кусата прес-конференција пред новинарите, Јорданов беше поштеден од политички прашања, но не и амбасадорот Ангелов. Претставникот на Бугарија во Северна Македонија беше прашан за коментар по ставот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, дека за земјава не е проблем Бугарите да бидат набројани како еден од конститувните народи во Уставот. Тој, пак, не дозволи да се дефокусира празничната атмосфера.

„Денес сме… кај нас се празници. Денес е втор ден од Божик и е неработен ден. И тоа се свети празници во кои мислам дека би требало да има барем еден ден во годината во кој не би зборувале за политика. Така што, денеска сме концетрирани само на хуманитарниот дел, да дадеме на дечињата подароци за пред Нова година и да ги видиме другите проекти коишто ќе ги правиме со општината Штип“, изјави Ангелов.

Домаќинот набрзо се надоврза со своја конструктивна изјава, на прашањето на новинарите – дали планира да иницира збратимување на Штип со некоја општина од Бугарија. Меѓу другото, кажа и дека „имаме богато културно наследство кое треба да не поврзува а не да не разделува“.

„Во наш интерес, како центар на Источна Македонија, е да имаме релација, соработка со Република Бугарија, со општини во Република Бугарија. Во заеднички разговор со амбасадорот веќе договоривме во следната година да направиме иницијатива за збратимување на општина Штип со некоја општина во Република Бугарија, во интерес на развој на двете општини. Затоа што знаете, ние мораме да градиме мостови на соработка. Постојат низа на интереси коишто не врзуваат. Економскиот интерес е клучен, но овде секако да знаете имаме различни поврзаности. Сметам дека Штип е општина која во секоја прилика треба да соработува со други општини од Република Бугарија затоа што имаме богато културно и исторско наследство кое треба да не поврзува а не да не разделува“, изјави Јорданов.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Ranking of Kings Episode 4

anime online The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

Mieruko-chan

stream anime online Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

watch anime 4Anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement