(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски

Американско истражување: Вакцината „АстраЗенека“ е безбедна и високо ефикасна

Резултатите од големото американско клиничко испитување на вакцината „АстраЗенека“ покажа дека таа е безбедна и високо ефикасна.

Во истражувањето учествувале над 32.000 испитаници, претежно од САД, но некои од нив биле и од Чиле и од Перу.

Истражувањето докажало дека „АстраЗенека“ е 79 отсто ефикасна против симптоматска инфекција со Ковид-19. Но, можеби уште поважно е дека оваа вакцина е 100 отсто ефикасна во спречување на тешките форми на болеста.

Истражувањето не открило проблеми со згрутчување на крвта. Имено, сомнежите во врска со поврзаноста меѓу вакцината „АстраЗенека“ и несаканите ефекти од формирањето на тромб беа причината употребата на вакцината привремено да се прекине во околу 20 земји, од кои повеќе од 10 беа во Европа.

Клиничките испитувања во САД покажаа дека заштитата од заразата со симптоматски Ковид-19 обезбедена со вакцината „АстраЗенека“ не паѓа кај лицата постари од 65 години.

loading...

ANIMEFLIX: Sore Ike! Anpanman: Tobase! Kibou no Handkerchief anime episode Full online free at https://animeflix.nl anime

Website https://animetv.cc: Watch Baby Princess 3D Paradise 0 [Love] animetv Episode Full dragon ball super anime tv

Website https://4anime.biz: Watch Saint Seiya: Knights of the Zodiac 4anime Episode 114 i want to eat your pancreas 4anime

Website https://animedao.nl: Watch El-Hazard: The Wanderers (Dub) animedao Episode 26 animedao dororo

Paper: https://paper.li/~/publisher/34685686-6b5d-4370-b375-efdf7dd60b63

Dribbble: https://dribbble.com/gogoanimelol/about