Разрешен директорот на затворот Идризово, „Под лупа“ и директорот на штипскиот затвор
Разрешен директорот на затворот Идризово, „Под лупа“ и директорот на штипскиот затвор
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство

АНАЛИЗА НА ФАКТОР: ТКК Банка убаво ги израдува своите акционери, го зголеми профитот 2,5 пати

ТКК Банка убаво ги израдува своите акционери. Благодарејќи на кратењето на трошокот за резервации на кредити успеа за првите три месеци да оствари добивка која изнесува пола милион евра и е за 2,5 пати поголема од истиот период лани

ТТК Банка за 90 дена оствари профит од речиси половина милион евра. Тоа зачи дека за 90 дена оваа банка просечно дневно има добивка од 5.500 евра, покажуваат официјалните податоци објавени деновиве на Македонската берза. Резулатот е фантастичен затоа во споредба во првите три месеци лани банката има раст на добивката од 2,5 пати (лани била околу 200.000 евра).

Нето приходите од камати годинава се намалени за речиси 100.000 евра и изнесуваат 950.000 евра во првите три месеци годинава. Затоа пак нето приходите од камати бележат зголемување на нијанса во однос на лани и изнесуваат 765.000 евра.

Раст за речиси тројно бележат останатите приходи од дејноста кои надминаа 350.000 евра. Од курсни разлики банката оствари околу 50.000 евра.

Клучен генератор на растот на добивката во однос на лани се резервациите. За три месеци годинава банката издвоила 141.000 евра, а во истиот период лани речиси три пати повеќе.

Кај другите трошковни ставки нема значајни отстапувања.

Оваа добивка на секоја акција за првите три месеци и носи добивка поголема од половина евро!

Од билансот на состојба издвојуваме одржување на кредитното ниво на речиси идентично ниво како и лани. Износот на кредитни пласмани на крај на март годинава е 79,6 милиони евра.

Вложувањата во државни хартии од вредност се зголемени до износ од 27,8 милиони евра. Тоа е за 2,4 милиони евра повеќе од истиот период лани.

Нивото на депозити е намалено за 3,8 милиони евра и изнесува 121,3 милиони евра.

ИЗВОР ФАКТОР.МК

loading...

go88 lmhmod chơi go88 go88 đặt máy chủ ở đâu

sunwin link sunwin games Sunwin - Top 1 game bài đổi thưởng uy tín - Link vào SUN WIN