Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

АПАСИЕВ ЈА ПОЗДРАВИ ИНВАЗИЈАТА ВРЗ УКРАИНА И УБИВАЊЕТО ЦИВИЛИ СО БОМБИ И РАКЕТИ: ЧОВЕКОВ ГО МИСЛЕВМЕ ДЕКА Е БОРЕЦ ЗА ПРАВА И ЗА СЛОБОДИ НА УГНЕТЕНИТЕ И НЕМОЌНИТЕ

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, остварија деведесетминутна работна средба со рускиот амбасадор во Република Македонија Сергеј Баздникин, на која, како што информираа од партијата, било разговарано за актуелните домашни и меѓународни теми, со посебен осврт на специјалната воена операција во Украина.

„Акцент се стави на процесот на денацификација и елиминирање на заканите од екстремно-десничарските и радикалните неонацистички политички движења, кои се опасност за секоја современа демократија. Отворени беа и прашања од важност за Западен Балкан, како и за непромислените русофобски изјави на шефот на дипломатијата, Бујар Османи, кои беа оценети како провокаторски и непријателски, и кои воопшто не придонесуваат кон развојот на традиционално добрите односи меѓу македонскиот и рускиот народ“, соопштија од Левица.

Од таму додаваат дека Апасиев на средбата се оградил од последните контроверзни дејствија на македонската дипломатија, потсетувајќи дека „овие нецивилизирани антируски чекори воопшто не ја изразуваат волјата на мнозинството македонски граѓани.

„Осудени беа и непотребните санкции кои Република Македонија, под притисок на ЕУ и НАТО, ги воведе спрема Руската Федерација – од кои најголеми губитници ќе бидат токму македонските земјоделци, а потенцирана беше и заканата од загрозување на досегашниот постоечки безвизен режим меѓу Москва и Скопје, што ќе го отежне патувањето и транспортот меѓу државите. Отворени беа и други важни прашања за културната и образовната размена помеѓу двете земји, а беа опфатени и теми од современата геополитика“, истакнаа од партијата.

На крајот на средбата, пратениците на Левица на рускиот амбасадор врачиле и свечена монета со ликот на Гоце Делчев, која Левичарскиот институт „Рацин“ ја изработи по повод 150 годишнината од неговото раѓање.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch anime dub Redo of Healer

anime streaming AniWatch The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

Attack on Titan Final Season Episode 16

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 7

AniWatch Kiss x Sis Episode 7