Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Арената „Борис Трајковски“ претворена во пункт за вакцинација, поставени се столчињата, се монтираат кабините

Утре точно во 8 часот ќе се отворат вратите на спортската сала „Борис Трајковски“ каде што ќе започне имунизацијата на граѓаните над 77-годишна возраст со вакцината „АстраЗенека“, велат од Министерството за здравство и додаваат дека сè уште трае адаптацијата на просторот во салата.

Работниците ги преградуваат кабините каде што ќе се врши имунизацијата, а веќе поставени се столчињата на кои граѓаните ќе минат десетина минути на опсервација, односно лекарски тим ќе ја следи нивната ситуација откако ќе ја примат вакцината. Доколку немаат никакви реакции, ќе може да заминат дома.

Оттаму објаснуваат дека вакцинацијата ќе се спроведува секој работен ден од 8 до 20 часот, а потсетуваат дека националниот систем „Мој термин“ синоќа во 19 часот ги отвори термините за закажување вакцинација против ковид-19.

„Вакцинацијата е право на избор на секој граѓанин, во оваа прва фаза за вакцинација согласно Националната стратегија каде се опфатени граѓаните над 77-годишна возраст ќе се вакцинираат сите кои изразиле желба за тоа“, наведуваат од Министерството за здравство.

loading...

https://tai.go88.is/

tải sunwin1 sunwin apkpure link tải sunwin cho ios