АНТИ ВАКСЕРИТЕ ЌЕ ГО УНИШТАТ И ОВА ЛЕТО: За 65% зголемен бројот на ново заразени во однос на минатата недела!
АНТИ ВАКСЕРИТЕ ЌЕ ГО УНИШТАТ И ОВА ЛЕТО: За 65% зголемен бројот на ново заразени во однос на минатата недела!
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот

Арсовска: По четири децении ја реконструираме улицата Скоевска во Радишани

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски, денеска извршија увид во состојбата на улицата Скоевска во населбата Радишани, за чија што целосна реконструкција Градот Скопје издвои 24 милиони денари.

– По четири децении на барање на жителите на Радишани, за првпат се реконструира улицата Скоевска, која е една од поважните сообраќајници во оваа населба. Покрај главната улица, со проектот ќе се опфатат и три нејзини краци, со што вкупно се реконструира овој потег од околу 1.800 метри. Градот Скопје е во постојана комуникација со граѓаните, ги слушаме нивните барања и посветено работиме на обезбедување ефикасни и безбедни решенија кои пред се нудат квалитетни услови за живот, посочи градоначалничката Арсовска.

Таа додаде дека покрај оваа улица, годинава се предвидува и реконструкција на дел од улицата Бутелска во должина од околу еден километар, за што тендерските постапки се во тек, а предвидена е реконструкција и на уште неколку сообраќајници во оваа општина.

Градоначалникот Костовски изрази задоволство од реализацијата на овој проект, бидејќи со него ќе се реши 40 годишниот проблем на преку 7000 жители во населбата Радишани и ќе се зголеми безбедноста во сообраќајот, а граѓаните ќе добијат комплетно реконструирана улица.

Освен вложувањата во сообраќајната инфраструктура, Град Скопје изминатиов период на територијата на општина Бутел реализира повеќе активности за зголемување на зелените површини. Досега завршен е зелениот коридор во населбата Бутел 1 на површина од 1.496 квадратни метри, а се подигаат нови паркови и зелени површини на повеќе други локации.

Со почит, Град Скопје

loading...

go88 rút tiền go88 game GO88 - Thiên đường Game Bài Hoàng Gia lớn nhất Việt Nam

game sunwin bị sập download sunwin apk cầu sunwin