Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест
НСДП: Коалициските партнери да не го користат францускиот предлог за ситно политичко поентирање
НСДП: Коалициските партнери да не го користат францускиот предлог за ситно политичко поентирање

Арсовска: ЗЕЛС застапува развој на општини кои ќе обезбедат подобри, поквалитетни и поефикасни услуги за граѓаните

Градоначалничката на Град Скопје и претседателка на ЗЕЛС, Данела Арсовска, Кејт Мари Брнз, амбасадор на САД, Стефан Худолин, шеф за соработка на Делегацијата на ЕУ, претставници на централната власт и многубројни гости, денеска присуствуваа на свеченоста по повод јубилејот – 50 години од основањето на Заедницата на единиците на локалната самоуправа.

– Денес улогата на ЗЕЛС е навистина значајна, пред се во делот на застапувањето на интересите на единиците на локалната самоуправа, со цел подобрување на законските решенија кои се однесуваат на надлежностите на општините, а се во насока на интензивирање на процесот на децентрализација на власта којашто во минатите години стагнираше. Посветување на продолжување на процесот на децентрализацијата е приоритет на ЗЕЛС, кој е посветен на активно јакнење на капацитетите на општините, а се со цел да се овозможат подобри, поквалитетни и поефикасни услуги за граѓаните – рече градоначалничката Арсовска, во своето обраќање.

Арсовска додаде дека во далечната 1972 година, тогашните 34 општини ја дале својата согласност за основање на ЗЕЛС, со што е создадена цврста платформа за најшироката соработка на општините во Македонија. Денеска, нагласи таа, ЗЕЛС одбележува 50 години од формирањето.

Амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, пред присутните ја нагласи важноста од постоењето на ЗЕЛС и функционалните општини и истакна дека САД секогаш ќе го поддржуваат развојот на единиците на локалната самоуправа во нашата земја.

Според Стефан Худолин, шефот за соработка на Делегацијата на ЕУ во земјава, пак, Европската унија дава поддршка и инвестира во развојни проекти за да им помогне на македонските општини со значајни проекти, особено во делот на енергетска ефикасност.

Со почит, Град Скопје

loading...

link tài xỉu go88 go88 là trò gì bắt cầu xóc đĩa go88

sunwin md5 sunwin nohu cách tải sunwin cho iphone