Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Претрес во Куманово и Кичево, пронајдени кокаин, амфетмин и марихуана, приведени дилер и купувач
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!
Зеленски: Евровизија ќе се одржи во Мариупол!

Бајден: Ќе направам „да ѝ биде тешко“ на Русија да ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен „да и го направи на Русија што потежок“ евентуалниот напад против Украина, во услови на зголемена загриженост на Западот за намерите на Москва во однос на руската војска која е во близина на украинската граница.

Предупредувањето доаѓа пред најавената видо конференциска врска на претседателот Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во наредните денови. Вашингтон и Киев соопштија дека Москва собрала десетици илјади војници во близина на границата со Украина и потенцијално планира офанзива уште во јануари. Но, американските власти рекоа дека не им се јасни мотивите на Русија и дали Путин донел политичко-воена одлука да изврши офанзива.

Некои аналитичари велат дека Русија се обидува да извлече отстапки од Соединетите Држави и нивните сојузници за прашања како што се проширувањето на НАТО кон исток и испораката на оружје во Украина. Русија насилно го анектираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година и ги поддржува сепаратистите во источна Украина во тековниот конфликт кој однесе повеќе од 13.200 животи во последните седум години.

„Она што го правам е да го составам она што верувам дека е најсеопфатниот и најзначаен збир на иницијативи за да му биде многу тешко на г.осподинот Путин да продолжи и да го прави она што луѓето се загрижени дека ќе го направи“, им рече Бајден на новинарите.

Кремљ – Договорен првичен датум за видео разговор Путин – Бајден
Претседателот рече дека неговата администрација е во „постојан контакт“ со Украина и европските сојузници за ситуацијата, по неколкунеделните извештаи дека руските војници, тенкови и тешко вооружување се собираат во близина на украинската граница.

Во извештајот на „Вашингтон пост“ на 3 декември, цитиран од американски официјален претставник и некласифициран разузнавачки документ, се вели дека Русија би можела да планира офанзива на повеќе фронтови со учество до 175.000 војници на почетокот на следната година.

loading...

anime websites. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 33

Bleach (Dub)

AnimeDao One Piece

Naruto: Shippuden Episode 499

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 7

tải go88