МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто

Бектеши му порача на Коста Петров да ја прочита владината програма, страна 39, параграф 3

Министерот за економија Крешник Бектеши порача денес сите оние кои ја коментираа неговата вчерашна изјава за стимулирање на приватните компании да вработуваат лица од етничките заедници, да ја прочитааат програмата на Владата.

„Што се однесува до коментарите што ги слушав и од политичари, но и од аналитичари, сакам да ве повикам на владината програма која се усвои од страна на Собранието и која ние сме должни да ја спроведеме“, рече Бектеши.

Како што рече, детално ги упатува сите оние кои коментираа да го видат делот од програмата насловен Еднакво општество за сите.

„Таму, на страна 39, параграф 3 ќе виддите како приближно ќе изгледа мерката“, рече тој додавајќи дека ова важи и за политичарите да ги читаат владините програми пред да даваат коментар, посебно оние политичари кои ја добиле довербата да владеат во четиригодишниот мандат.

„Ако не ја знаат, значи страната е 39, параграф 3 во владината програма, нека ја прочитаат, бидејќи за таа програма гласале и тие“, повтори Бектеши.

Иако не именуваше конкретно ниту еден политичар, оваа негова порака, меѓу другото, се однесува и на потпретседателот на СДСМ Коста Петров кој реагираше вчера на Фејсбук по прес конференцијата на Бектеши:

„Ти зборуваш за иновации, нови технологии, artificial intelligence, biotech, data science, креативност, тој за субвенции за етнички вработувања. Едно иновативно општество за сите“, напиша Петров.

Бектеши денес на прес конференцијата повтори дека не верува дека има несогласување во Владата по ова прашање. Тој рече дека сите компании што се основани и раководени од Албанец ако во неговата приватна компанија вработува Македонец тогаш ќе биде поддржан од страна на Владата, а тоа ќе биде направено на инклузивен начин и граѓаните да се доближат што повеќе. Оваа мерка ќе се реализира зошто е обврска што произлегува од владината програма што е усвоена во Собранието и нема отстапка од владината програма – изјави Бектеши.

Инаку, во програмата на Владата од 2020 до 2024 година, во делот на кој што се повикува министерот Бектеши (Еднакво општество за сите), се вели: „Владата ќе го повика, охрабри и ќе соработува со бизнис секторот т.е. домашните и странски компании да ги поддржат добрите меѓуетнички односи и вредностите на толеранција, застапеност и меѓусебна доверба и во нивните работни средини, за да се искористи целокупниот човечки потенцијал со кој располага нашата земја“.

Иако Бектеши вели дека во Владата нема судир околу ова прашање, факт е дека од различни функционери стигнуваа различни толкувања на овој параграф, а исто така и во јавноста се толкува различно.

Бектеши денес на прес конференцијата додаде дека се разгледуваат неколку опции како наредната година да се спроведе овој дел од програмата, но не прецизира колку средства би биле предвидени во Буџетот, додавајќи дека мерката би можела да се спроведува преку Агенцијата за враотување.

Субвенционирањето на компаниите кои ќе вработуваат лица од други етнички заедници ќе се однесува на сите фирми и на целата територија на земјата, рече Бектеши. (М.Ј.)

loading...

Hunter x Hunter (Dub) (https://animeheaven.pro/m/WeWq) Episode 148 at AnimeHeaven animeheaven boruto

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2nd Season Part 2 Episode 2 at website https://gogoanime.be gogoanime official site