Радев: Пристапот на Владата кон Северна Македонија треба да се поддржи
Радев: Пристапот на Владата кон Северна Македонија треба да се поддржи
Груби - Абдрахманов: Република Северна Македонија е пример за почитување на правата на заедниците
Груби - Абдрахманов: Република Северна Македонија е пример за почитување на правата на заедниците
ВМРО-Народна партија: Македонската длабока држава нема намера за позитивно решение со Бугарија
ВМРО-Народна партија: Македонската длабока држава нема намера за позитивно решение со Бугарија
Бугарската авиокомпанија „Гуливер“ ќе ги поврзе Скопје и Софија за помалку од 50 евра?
Бугарската авиокомпанија „Гуливер“ ќе ги поврзе Скопје и Софија за помалку од 50 евра?
ПРОДОЛЖУВА ЛУДИЛОТО НА ЃОКОВИЌ, НАМЕСТО ДА СЕ ИЗВИНИ И ДА СЕ ВАКЦИНИРА, ТОЈ ЌЕ ГИ ТУЖИ АВСТРАЛИСКИТЕ ДАНОЧНИ ОБВРЗНИЦИ ЗА 6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ТИЕ МУ СЕ КРИВИ ЗА ТОА ШТО ОН НЕ САКАШЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРА
ПРОДОЛЖУВА ЛУДИЛОТО НА ЃОКОВИЌ, НАМЕСТО ДА СЕ ИЗВИНИ И ДА СЕ ВАКЦИНИРА, ТОЈ ЌЕ ГИ ТУЖИ АВСТРАЛИСКИТЕ ДАНОЧНИ ОБВРЗНИЦИ ЗА 6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ТИЕ МУ СЕ КРИВИ ЗА ТОА ШТО ОН НЕ САКАШЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРА
Првороденото новороденче во 2022 г. во Општина Делчево е малата Јована Димитровска која денеска на денот на нејзиниот именден, го доби традиционалниот подарок од Општина Делчево, еднократен паричен износ од 10.000 ден
Првороденото новороденче во 2022 г. во Општина Делчево е малата Јована Димитровска која денеска на денот на нејзиниот именден, го доби традиционалниот подарок од Општина Делчево, еднократен паричен износ од 10.000 ден
Маричиќ: Новата енергија која беше видлива преку посетата на Петков треба да се прошири со конкретни чекори
Маричиќ: Новата енергија која беше видлива преку посетата на Петков треба да се прошири со конкретни чекори
Бочварски – Сабев: Ги разгледуваме можностите за авиолинија Скопје - Софија и либерализација на товарниот транспорт за трети земји
Бочварски – Сабев: Ги разгледуваме можностите за авиолинија Скопје - Софија и либерализација на товарниот транспорт за трети земји

Бектеши: Нема да се соочиме со енергетска криза, неточни информации шират неколку новинари

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека државата нема да се соочи со енергетска криза и оти такви неточни информации шират неколку новинари и портали, кои исто така пишувале дека ќе се зголеми цената на струјата, но, како што рече, тоа не се случи.

-ЕСМ веќе работи, ги зголемува капацитетите. Но, треба да имаме предвид дека, ние како Министерство за економија и планот на Влада, сме зеле обврска во делот на трансформација на енергетиката и веќе работиме и инвестираме во зелена енергија, како што се соларната и ветерната енергија, а дополнително на тоа очекуваме до крајот на годината да се завршат неколку фази и во делот на дистрибутивната мрежа за природен гас, а секако и за изградбата на „Чебрен“, изјави Бектеши на прес-конференцијата на Македонскиот енергетски форум.

Во однос на иницијативата на Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) за енергетската сиромаштија, Бектеши истакна дека наскоро ќе се знае кои категории на граѓани ќе бидат опфатени со таа програма.

–Во однос не енергетската сиромаштија тоа е обврска која ја имаме согласно потребите и барањето на енергетската заедница. Имајќи предвид дека веќе се подготвуваше и Планот во однос на клима-енергија која треба да се усвои во текот на октомври во Владата, веќе се одржуваат расправи и оттука ќе произлезат сите мерки. Ние веќе заедно со Министерството за труд и социјална политика, како и РКЕ, веќе подготвивме низа мерки во однос на проширување на бројот на граѓани, на домаќинства кои ќе можат да добијат надоместок од страна на државата и во вид на финансиска поддршка и дополнително и други мерки кои ќе имаат олеснување во делот на плаќање на такси или слично, рече Бектеши.

Тој очекува дека по усвојувањето на Планот за клима и енергија, ќе биде усвоена и Програмата за енергетска сиромаштија. Бектеши посочи дека во зависност од финансиските можности за наредната година, ќе се одлучува кои категории на граѓани ќе бидат опфатени со енергетската сиромаштија.

-Дополнително на тоа ќе направиме план за наредните пет години во делот на проширување на бројот на опфатени граѓани, рече Бектеши.

loading...

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime streaming Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

Attack on Titan Final Season Episode 15

AnimeHeaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 3

AnimeHeaven My Hero Academia Season 4

AnimeHeaven Boruto: Naruto Next Generations Episode 219