Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека 17 потрошувачи направиле сериозни злоупотреби на законот и плаќале пониска цена на електрична енергија.

„17 потршувачи направиле сериозни злоупотреби на законот и плаќале пониска цена на електрична енергија. Се работи за Верски објекти, приватни училишта кои прават големи профити, супермаркети, хотели, бизнисмени, не е коректно да ги спомнам со имиња сите“, вели тој.

Според Бектеши, тие направиле злоупотреба така што во моментот кога на берзите се покачила цената на електрична енергија, тие ведна основале нови компании.

„Што направиле тие? Тие направиле злоупотреба. Во моментот кога на берзите се покачи цената на електрична енергија, тие веднаш основале нови компании, со што изманипулирале со критериумите, односно во новите компании немале потреба да вработат над 50 луѓе, немале обврска да имаат приходи над 2 милиони евра претходната година, и така автоматски сопственоста ја префрлиле на компании кои не ги исполнуваат условите да излезат на слободен пазар“, вели Бектеши.

Министерот истакна дека за ова ќе треба да се одговара, а даде и конкретен пример.

„Општина Битола, согласно закон, е надлежно за јавното осветлување. Општина со одлука на Советот, донеле одлука обврска за јавно осветлување да ја пренесат на компанија или на едно јавно претпријатие кое нема 50 вработени, односно нема никаков обрт минатата година, и така платиле поевтина цена на електрична енергија“, додаде Бектеши.

Бектеши вели дека ова е класична манипулација од страна на општина Битола.

„Имаме сериозни докази и за компаниите кои направиле злоупотреба, и за тоа е известена и УЈП и чекаме нивна реакција“, вели Бектеши во „Click Plus“ на ТВ21.

loading...

Tải Go88 - Sảnh game đánh bài đổi tiền thật uy tín go88 dang nhap Go88 – Thiên đường giải trí cùng Game bài đổi thưởng hot nhất

https://sunwin.gg/