ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО: Се евидентираат штетите од невремето
ОПШТИНА ДЕЛЧЕВО: Се евидентираат штетите од невремето
БРАВО: Градоначалникот Костадинов го потпиша Колективниот договор кој предвидува и зголемување на платите
БРАВО: Градоначалникот Костадинов го потпиша Колективниот договор кој предвидува и зголемување на платите
Претрес во Кочани, пронајдена дрога, приведено едно лице, Приведено лице од гостиварско за издржување затворска казна, Приведен крадец во Куманово, фатен на дело, Приведен бегалец од затвор, Приведен крадец на уметнички слики, одреден притвор, а дел од одземеното вратено на сопственикот
Претрес во Кочани, пронајдена дрога, приведено едно лице, Приведено лице од гостиварско за издржување затворска казна, Приведен крадец во Куманово, фатен на дело, Приведен бегалец од затвор, Приведен крадец на уметнички слики, одреден притвор, а дел од одземеното вратено на сопственикот
Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ

БЕСРАМНИЦИ, ОВИЕ ЛУЃЕ СЕ ОПЕРИРАНИ ОД СРАМ – АРСОВСКА, СЛАВЕСКИ И ВМРО-ДПМНЕ БЕА ПРОТИВ ПОКАЧУВАЊЕ НА МИНИМАЛНАТА ПЛАТА НА ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ – РЕАКЦИЈА НА СДСМ СКОПЈЕ

Бесрамно е учеството на Данела Арсовска на дебата на тема „социјално и економско зајакнување на жените“ на „Текстилијада“ во Штип. Данела Арсовска беше противник на социјалното и економско зајакнување на жените преку зголемување на минималната плата на текстилните работнички. Целокупната јавност знае дека кандидатката за градоначалник на Скопје Данела Арсовска и носителот на листа Трајко Славески беа едни од најгласните противници на покачувањето на минималната плата, која најмногу ги засега жените текстилни работнички од Штип.

Како застапник на „бизнис заедницата“ и интересите на крупниот капитал на нејзиниот заменик Сеад Кочан, Данела Арсовска јавно тврдеше дека „Секој вештачки обид за зголемување на минималната плата за нас не е добар“ и манипулираше дека покачувањето на минималната плата нема да биде одржливо.

Данела Арсовска заедно со Трајко Славески на ТВ дебати ги застапуваа интересите за профит на газдите и апелираа да не се покачува минималната плата. Славески дури изнесуваше лаги дека покачувањето на минималната плата ќе донесе „нестабилност, хаос, секојдневни штрајкови“.

Арсовска, Славески и ВМРО-ДПМНЕ беа здружени против покачувањето на минималната плата на работниците. Откако Арсовска и Славески ја манипулираа јавноста дека минималната плата не треба вештачки да се покачува, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за Законот за покачување на минималната плата и ја напуштија собраниската седница кога требаше да се гласа.
Работниците знаат дека СДСМ ја покачи минималната плата од 9 на 15 илјади и ја зголеми просечната плата за околу 100 евра. Работниците знаат дека СДСМ ја намали стапката на невработеност на најниски 15.9% и вети покачување на минималната плата на 300 евра од 1 јануари 2022. Арсовска, Славески и ВМРО-ДПМНЕ беа против зголемување на минималната и просечната плата. Арсовска, Славески и ВМРО-ДПМНЕ се заинтересирани само за зголемување на профитот на „бизнис заедницата“.

loading...

Link vào Go88 club APK cho Android, iOS go88 otp bot tại go88 về oppo

hướng dẫn tải sunwin cho iphone