НОВИОТ ПРЕМИЕР - Димитар Ковачевски: Доаѓа ново време, со работа почнуваме веднаш!
НОВИОТ ПРЕМИЕР - Димитар Ковачевски: Доаѓа ново време, со работа почнуваме веднаш!
КАКВО ПСИХО, ОВОЈ Е НАЈГОЛЕМА НЕСРЕЌА ШТО И СЕ СЛУЧИЛА НА ДРЖАВАТА - Милошоски ја критикува власта за амбасадорите што тој ги блокира
КАКВО ПСИХО, ОВОЈ Е НАЈГОЛЕМА НЕСРЕЌА ШТО И СЕ СЛУЧИЛА НА ДРЖАВАТА - Милошоски ја критикува власта за амбасадорите што тој ги блокира
ПОСЛЕ ДОЛГО ВРЕМЕ БИТОЛА ДОБИ ДВАЈЦА МИНИСТРИ ВО ВЛАДАТА
ПОСЛЕ ДОЛГО ВРЕМЕ БИТОЛА ДОБИ ДВАЈЦА МИНИСТРИ ВО ВЛАДАТА
АЈДЕ НЕКА Е СО СРЕЌА И НЕКА РЕДИ УСПЕСИ - Со 62 гласови „За” Собранието ја избра новата македонска Влада предводена од Димитар Ковачевски
АЈДЕ НЕКА Е СО СРЕЌА И НЕКА РЕДИ УСПЕСИ - Со 62 гласови „За” Собранието ја избра новата македонска Влада предводена од Димитар Ковачевски
ЕВРОПСКИОТ ПАСОШ СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО НО И БЕЛАТА ЧУМА, НИКОЈ НЕ ПРАВИ ВЕЌЕ ДЕЦА: За 10 години, Хрватска има речиси 400.000 жители помалку
ЕВРОПСКИОТ ПАСОШ СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО НО И БЕЛАТА ЧУМА, НИКОЈ НЕ ПРАВИ ВЕЌЕ ДЕЦА: За 10 години, Хрватска има речиси 400.000 жители помалку
АНАЛИЗА НА ФАКТОР - Досие Никола Димитров: Крајот на вечниот функционер
АНАЛИЗА НА ФАКТОР - Досие Никола Димитров: Крајот на вечниот функционер
КОЈ ЌЕ БИДЕ ОСМИОТ ПО РЕД ПРЕМИЕР НА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА: Ковачевски е роден во 1974 година во Куманово. Средното образование го завршил во Вотервил, Минесота, САД. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1998 година и магистрирал на истиот факултет во 2003 година. Докторски студии по економија завршил на Економскиот факултет при Универзитетот на Црна Гора во 2008 година
КОЈ ЌЕ БИДЕ ОСМИОТ ПО РЕД ПРЕМИЕР НА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА: Ковачевски е роден во 1974 година во Куманово. Средното образование го завршил во Вотервил, Минесота, САД. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1998 година и магистрирал на истиот факултет во 2003 година. Докторски студии по економија завршил на Економскиот факултет при Универзитетот на Црна Гора во 2008 година
ПРВАТА СРЕДБА НА КОВАЧЕВСКИ ВЕДНАШ ПО ПРИМОПРЕДАВАЊЕТО ЌЕ БИДЕ СО ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ЕВРОПА ЛИРМАН
ПРВАТА СРЕДБА НА КОВАЧЕВСКИ ВЕДНАШ ПО ПРИМОПРЕДАВАЊЕТО ЌЕ БИДЕ СО ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ЕВРОПА ЛИРМАН

Бев дел од тимот хирурзи и гинеколози, работата ја извршивме совесно, и сме задоволни што на пациентката и го спасивме животот, вели во телефонски разговор за Телма, гинекологот Мухамед Асани кој е и директор на Струшката болница

Бев дел од тимот хирурзи и гинеколози, работата ја извршивме совесно, и сме задоволни што на пациентката и го спасивме животот, вели во телефонски разговор за Телма, гинекологот Мухамед Асани кој е и директор на Струшката болница, за обвинувањата на пациентка од Дебар дека после породување со царски рез во оваа здравстена установа, останала без матка, бубрег и јајник поради лекарска грешка.

Но, по овој случај, Слободен печат објави поплаки од семејството Несимовски од Дебар, кои исто така го обвиниваат Асани за лекарска грешка.

Овој пат станува збор за двегодишно дете со церебрална парализа, кое наместо со цараски рез, било родено по природен пат, иако матичниот гинеколог кој ја упатил пациентката во струшката болница, констатирал дека папочната врвка кај плодот е обмотана околу вратот.

Адвокатот на семејството во изјава за Телма најавува кривична пријава за Асани.

-Ние цениме дека апсолутно требало да се изврши породување преку царски рез затоа што биле во ризик живото и здравјето на плодот, што понатаму довело до катастофален исход, затоа што при спонтаното породување, новороденчето долго време останало без кислород во мозокот, имало асфиксија и бил отсутен 45 минути плач. Новороденчето било родено биз никакви рефлекси и потоа како итен случај било препратено на Клиниките во Скопје, вели адвокатот Вулнет Пачуку.

За да се изготви кривичната пријава и да се направи вештачење семејството од болницата ја бара целокупната документација за случајот, но се уште немаат одговор на ваквото барање.

-Беше побарана документација од болницата, но не е одгворено од старана на болницата, што уште повеќе ја подгрева сомнежи дека се кријат докази кои што може да одат на штета на утврдување на лекарска грешка, вели Пачуку.

За првиот случај во кои родилка од Дебар по компликации при породувањето во струшката болница остана без матка, бубрег и јајник, Државнито здравствен и санитарен инспекторат вчера започна стручен надзор во куќата на Асани. Од инспектората потврдуваат дека со асистенција на полицијата влегле во објектот, но не откриваат повеќе детели. Ниту Асани не сакаше да зборува пред камера.

-Директорот на струшката болница и гинеколог Мухамед Асани, одби да даде изјава за двата случаи во кои пациентки го обвинуваат за лекарска грешка. Вели ќе чека да се произнесе лекарскаат комора, по што тој јавно ќе зборува.

Сепак, Асан, во телефонскиот разговор за Телма вели дека медимите отишле предалеку, а тој ќе покрене тужба за клевета против сите кои што го објавиле неговото име и презиме во овие случаи.

Тој говори по обвинувањата на пациентка од Дебар дека после породување со царски рез во оваа здравствена установа, останала без матка, бубрег и јајник поради лекарска грешка.

Јелдз Веапоска од Дебар, медицинска сестра од итната помош, преживува вистинска голгота откако се породила во болницата во Струга со царски рез, но од операцијата излегла без матка, бубрег и без еден јајник.

По породувањето родилката чувствувала големи болки и има крварење кое не запира…

Таа за Сител ја раскажа голгота низ која поминала.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) Episode 7

AniWatch Death Note (Dub) Episode 32

anime to watch AniWatch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

AniWatch Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 5

watch anime dub The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat