Средба на претседателот Пендаровски со претставници на германскиот Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг Скопје
Средба на претседателот Пендаровски со претставници на германскиот Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг Скопје
Мицкоски на средба со Зафировски, ко-основачот на „Македонија 2025“
Мицкоски на средба со Зафировски, ко-основачот на „Македонија 2025“
Единствени во Европа сме што имаме министерство за помалите етнички заедници,му реплицира Ковачевски на Петков
Единствени во Европа сме што имаме министерство за помалите етнички заедници,му реплицира Ковачевски на Петков
СДСМ најавува кратење на трошоците од 100 милиони евра, ВМРО обвинува дека манипулира
СДСМ најавува кратење на трошоците од 100 милиони евра, ВМРО обвинува дека манипулира
ЕУ стави рок спорот да се реши до јули, ќе продолжи со притисок врз Софија и Скопје
ЕУ стави рок спорот да се реши до јули, ќе продолжи со притисок врз Софија и Скопје
Директорот на БЈБ Тасевски на 49-та Европска регионална конференција на Интерпол
Директорот на БЈБ Тасевски на 49-та Европска регионална конференција на Интерпол
ЕСКАЛИРА РАДИНАЛИЗМОТ И НАЦИОНАЛИЗМОТ ВО БУГАРИЈА, ВЕЌЕ И ЉУБЧО НЕ Е ПОДОБЕН ЗА БУГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ, УПАД НА ВМРО БНД НА НЕГОВО ПРЕДАВАЊЕ ВО СОФИЈА?!
ЕСКАЛИРА РАДИНАЛИЗМОТ И НАЦИОНАЛИЗМОТ ВО БУГАРИЈА, ВЕЌЕ И ЉУБЧО НЕ Е ПОДОБЕН ЗА БУГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ, УПАД НА ВМРО БНД НА НЕГОВО ПРЕДАВАЊЕ ВО СОФИЈА?!
ШОКАНТНА ФАШИСТИЧКА ИЗЈАВА НА РАДЕВ СРЕДЕ БЕРЛИН: Нема да дозволиме легитимација на македонизмот во Европа
ШОКАНТНА ФАШИСТИЧКА ИЗЈАВА НА РАДЕВ СРЕДЕ БЕРЛИН: Нема да дозволиме легитимација на македонизмот во Европа

Бислимовски: Во 2022 очекувам дека ЕСМ ќе се стабилизира

Согласно законот за енергетика јасно е кој ја определува цената на струјата. Ние одредуваме цена на МEПСО, електродистрибуција и на ЕВН Хоум кој во најголем дел ги снабдува домаќинствата. На ЕСМ регулаторната комисија за енергетика веќе не му ја одредува цената. Да бидам искрен во моментов не ја знам цената која ЕСМ ќе ја понуди на ЕВН Хоум, по денешната одлука ќе почне да се прават пресметките, вели Марко Бислимовски од Регулаторната комисија за енергетика.

-Кај нас загубите на електрична енергија при пренос дојдоа до ниво на 14 проценти но регулаторна не го признава тоа туку имаме план за намалување на загуби. Електродистрибуција веќе распиша тендер да обезбеди струја за да се покријат загубите. И МЕПСО е во постапка за набавка на струја за покривање на загубите во преносот на електричната енергија. Значи сега треба да пристигнат сите барања па да направиме пресметка и да ја одредиме новата цена на електричната енергија, појасни тој.

Според Бислимовски доколку барањата ги добиеме на време до крајот на месец декември ние ке можеме да излеземе со конкретна цена.

-До крајот на оваа година ЕСМ цената која што ја нудеше на ЕВН Хоум изнесуваше 36 евра за мегават час. Со овие цени не може да се покријат трошоците за работењето… Со оваа цена Владата има своја определба да има помал трошок и да ја држи ниска крајната цена за крајните потрошувачи. Доколку ЕСМ понуди повисока цена од сегашната за десет проценти доа ќе значи дека на крајната цена ќе се одрази со 5 проценти, дополни тој.

Како што посочи Бислимовски со законот за енергетика за 2022 ЕСМ треба да обезбеди 60 проценти, и доколку остатокот го набавува од слободниот пазар би дошло до драматично зголемување на цената.. Одлуката на Владата ЕСМ да ги задоволи 100 проценти од потребите во овие услови е за поздравување.

-Очекувам во 2022 година ЕСМ ќе се стабилизира и очекувам да имаме стабилно производство и испорака на електричната енергија.Верувам дека во наредниот период ќе почне да работи и ТЕЦ Неготино и на тој начин струјата целосно да биде произведена од домашните капацитети. Во нормални услови каде што нема промени во цената на електричната енергија ние одредуваме цена на стрија еднаш до два пати во годината, со тоа што снабдувачите имаат право да побараат промена доколку драстично им се зголемат трошоците, вели за УБ првиот регулатор во земјава Марко Бислимовски.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

online anime Attack on Titan Season 3 Part 2

AnimeFreak One Piece

AnimeFreak How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 9

anime freaks website AnimeFreak One Piece (Dub)

tải go88