ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени
БОМБА НА ЗАЕВ: ТИЕ ШТО СЕ БУНАТ ВО СДСМ СЕ ЛУЃЕ КОИ САКАА ДА БИДАТ МИНИСТРИ И ДИРЕКТОРИ АМА НЕ ГИ ДОБИЈА ТИЕ ФУНКЦИИ ЗАТОА ШТО НЕ МОЖЕ СЕКОЈ ДА БИДЕ ДИРЕКТОР ИЛИ МИНИСТЕР
БОМБА НА ЗАЕВ: ТИЕ ШТО СЕ БУНАТ ВО СДСМ СЕ ЛУЃЕ КОИ САКАА ДА БИДАТ МИНИСТРИ И ДИРЕКТОРИ АМА НЕ ГИ ДОБИЈА ТИЕ ФУНКЦИИ ЗАТОА ШТО НЕ МОЖЕ СЕКОЈ ДА БИДЕ ДИРЕКТОР ИЛИ МИНИСТЕР
(ВИДЕО) Заев: За Скопје ја ставам на коцка мојата лична кариера, граѓаните треба да излезат на гласање
(ВИДЕО) Заев: За Скопје ја ставам на коцка мојата лична кариера, граѓаните треба да излезат на гласање
(ВИДЕО) Дрогата е најголем проблем на САД, погледнете како изгледаат улиците на главните градови, полни со издрогирани џанаци кои живеат на улица
(ВИДЕО) Дрогата е најголем проблем на САД, погледнете како изгледаат улиците на главните градови, полни со издрогирани џанаци кои живеат на улица
Интервју со Дан(и)ела
Интервју со Дан(и)ела
БЕЗ СТРАВ ОД ТЕМНИНАТА: INTELLI-LUX LED® СВЕТЛА ОД OPEL
БЕЗ СТРАВ ОД ТЕМНИНАТА: INTELLI-LUX LED® СВЕТЛА ОД OPEL
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ Е ГРАД ЗА СИТЕ, САРАЈ СЕ РАЗВИВА ВО ЧЕКОР СО СИТЕ ДРУГИ СКОПСКИ ОПШТИНИ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ Е ГРАД ЗА СИТЕ, САРАЈ СЕ РАЗВИВА ВО ЧЕКОР СО СИТЕ ДРУГИ СКОПСКИ ОПШТИНИ

БИТОЛА: ГРАДИНКАТА „КОЦА ВАСИЛЕВА“ СО ЦЕЛОСНО РЕКОНСТРУИРАН ПОКРИВ И НОВА ЕНЕРГЕТСКА ФАСАДА

Со детски насмевки, традиционални јапонски и македонски танци, цртежи и песнички, децата од градинката „Коца Василева“ ги дочекаа амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада, градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска и директорката Снежана Тодоровска, на настанот на кој беше претставен реконструираниот лик на оваа градинка.

„Од самиот почеток оваа локална самоуправа вложи многу во подобрувње на капацитетите на детските градинки, бевме наосчени кон комплетно подобрувње на условите во самите градинки, но и проширување на опфатот на децата. Успеавме во изминатиот период да решиме низа инфраструктруни зафати во објектите, но успевме со помош на отворање на нови занимални да го проширииме опфатот за нови 150 дечиња. Исто така, во моментот во Општина Битола се во изградба два објекти за две нови детски градинки, со кои ќе се зголеми капацитетот за 400 деца, кои што заедно со овие 150 во веќе отворените занимални е серозна бројка на поместување на опфатот на деца. Она што ме радува е дека ова не го правевме сами со нашата визија и нашите здрави политики како локална самоупрва, туку со успешно менаџирање на нашите директори и со сериозна поддршка на Министерството за труд и социјала, со нашите пријатели од бизнис заедницата и секако со поддршка на странски дипломатски претставништва, како што денес го имаме примерот со Јапонската амбасада, за што во оваа прилика сакам да изразам огромна благодарност до нашите пријатели од Јапонија, до господиното Савада за целокупните заложби и се она што го има дадено Јапонија и нашите пријатели од таму во изминатиот период“, изјави градоначалничката Наташа Петровска.
Воодушевен од срдечноста со која децата го изведова нивниот настап, како и со нацртаните изложени дела, амбасадорот Савада истакна дека и понатаму како амбасада остануваат отворени за соработка за идни проекти со Општина Битола.

„За мене е голема чест што денес сум во Битола, на завршната церемонија од проектот за реновирање на градинката „Коца Василева“, донација во рамките на Програмата за мали грантови за основни потреби и човекова безбедност. Во Битола ние досега реализиравме 11 ГГП проекти, од кои 6 во училишта и Центри за рехабилитација на деца. Многу сум среќен што уште еднаш им помогнавме на децата да учат во подобри услови. Од 1996 година Јапонија со вкупно 7,8 милиони евра поддржа 158 ГГП проекти во секторите здравство, образовани и животна срдина во РС Македонија, со што верувам дека приоднесоа за социјален и економски развој кој е многу важен за интеграцијата во ЕУ“, рече амбасадорот на Јапонија, Хиронори Савада.

Директорката на ЈОУДГ „Мајски цвет“ Снежана Тодоровска посочи дека проектот е изведен со грант од 68.000 евра од јапонската амбасадата и средства од Општина Битола.
Денес во градинката „Коца Василева“, која е дел од ЈОУДГ „Мајски Цвет“ надлежна за 7 градинки во нашиот град, целосно е променета покривната конструкција, а со финансиска помош од општината подготвивме и уште еден проект и направивме енергетски ефикасна фасада, така што сега овој објект е комплетно реновиран“, рече Снежана Тодоровска, директор на ЈОУДГ „Мајски цвет“-Битола.

loading...

AnimeFLV: Attack No.1 (1970) anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime online

https://animebee.to free anime online

Website https://animeflix.nl: Watch 10000 Years Later animeflix Episode Full animeflix site

Watch Sore Ike! Anpanman: Yuurei Sen wo Yattsukero!! Episode Full

Gitlab: https://gitlab.com/gogoanimelol

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/artist/animefreakws