(ВИДЕО) ЕФТОВ: ВТОРИОТ КРУГ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ СЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ТОА ДАЛИ МАФИЈАТА ЌЕ СЕ ВРАТИ ПАК НА ВЛАСТ И ПРАВДАТА ЌЕ БИДЕ ЗАКОПАНА ЗА ВЕК И ВЕКОВ!
(ВИДЕО) ЕФТОВ: ВТОРИОТ КРУГ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ СЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ТОА ДАЛИ МАФИЈАТА ЌЕ СЕ ВРАТИ ПАК НА ВЛАСТ И ПРАВДАТА ЌЕ БИДЕ ЗАКОПАНА ЗА ВЕК И ВЕКОВ!
(ВИДЕО) ОВА ЛИ Е ИДНИНАТА НА ЧОВЕШТВОТО: ВО ЕДНА ЗГРАДА ВО ХОНГ КОНГ ЖИВЕАТ 50 000 ЛУЃЕ!
(ВИДЕО) ОВА ЛИ Е ИДНИНАТА НА ЧОВЕШТВОТО: ВО ЕДНА ЗГРАДА ВО ХОНГ КОНГ ЖИВЕАТ 50 000 ЛУЃЕ!
Кондовски: Одлична атмосфера и позитивна енергија на денешната акција за чистење на ски стазата Копанки на која се приклучив на повик на граѓанската иницијатива “Поинаку”
Кондовски: Одлична атмосфера и позитивна енергија на денешната акција за чистење на ски стазата Копанки на која се приклучив на повик на граѓанската иницијатива “Поинаку”
Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи
Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи
Кондовски: Ќе ги зголемуваме капацитетите за искористување на европските фондови
Кондовски: Ќе ги зголемуваме капацитетите за искористување на европските фондови
Заев со директива: Ако јас кревам телефон, сите ќе кревате и ќе ги решавате проблемите на секој граѓанин
Заев со директива: Ако јас кревам телефон, сите ќе кревате и ќе ги решавате проблемите на секој граѓанин
Пендаровски за ТВ21: Немам добиено информација за политички притисок врз македонските историчари во комисијата
Пендаровски за ТВ21: Немам добиено информација за политички притисок врз македонските историчари во комисијата
МНР: Според првичните информации, не е најдена никаква трага за евентуална злоупотреба на дипломатска пратка
МНР: Според првичните информации, не е најдена никаква трага за евентуална злоупотреба на дипломатска пратка

БЛАГОДАРНОСТ ДО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЛИЈА ЈОВАНОСКИ ОД МОНАШКОТО БРАТСТВО ВО МАНАСТИРОТ „СВЕТИ НИКОЛА“ ВО МАРИОВО

Писмо на монашкото братство во манастирот „Свети Никола“ во Мариово, до градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски

Почитуван градоначалник на општина Прилеп, г-дин Илија Јованоски,

Во духот на нашата православна култура е животот да го минуваме во постојано благодарење, најпрвин на Бога поради сè што прави за нас луѓето, а потоа и на ближните поради нивните добри дела.

За жителите и посетителите на Мариово, асфалтираниот пат Лагово-Витолиште низ годините стана симбол на негрижа, неразбирање и незаинтересираност за огромниот природен, културен и рурален потенцијал на овој регион. Патот во потег од речиси десетина километри беше толку оштетен и опасен, што движењето по него беше можно само за големите ентузијасти, со соодветно опремени возила. Сликата на возила со дефект и возила со скинати гуми стана секојдневие на овој дел од патот.

Затоа, искрено почитувајќи ја Вашата лична заложба околу реконструкција на оштетениот регионален пат Лагово – Витолиште, Ви ја упатуваме оваа Јавна благодарност, во името на нашето монашко братство, како и во името на се’ побројните посетители на нашиот манастир. Со решавањето на овој проблем, Вие покажавте дека Мариово не го гледате како „слепо црево“ на територијата на општина Прилеп, туку како нејзин органски, значаен и перспективен дел. Токму санирањето на патот беше неопходниот услов за олеснување на комуникацијата со Мариово, како и за раѓање на нови иницијативи за развој на областа.

Упатувајќи честитки за претстојните празници, Ви посакувам најнапред добро здравје и понатамошен успех во работата.

04.01.2021 г. Игумен на манастирот „Свети Никола“- Мариово

Во Мариово Архимандрит Никола

loading...

Planet With Episode 12

https://animetv.cc anime tv all free anime for you

TwistMoe: Tales of Crestoria: The Wake of Sin anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime websites

Watch anime online for free at AnimeKisa dubbed anime

Utellstory: https://www.utellstory.com/profile/stories/77224

Zeef: https://zeef.com/profile/animefreak