Грковска - Кицара: Стандардизација на сите институции ни е потребна зашто е услов за подобрување на квалитетот на услугите кон граѓаните
Грковска - Кицара: Стандардизација на сите институции ни е потребна зашто е услов за подобрување на квалитетот на услугите кон граѓаните
Заменик секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација, Рашид Нургалиев, денеска изјави дека Русија се соочува со тешкотии, па дури и прави грешки во воената кампања во Украина
Заменик секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација, Рашид Нургалиев, денеска изјави дека Русија се соочува со тешкотии, па дури и прави грешки во воената кампања во Украина
Русија условува: Тргнете ги санкциите за да ги отвориме пристаништата за жито
Русија условува: Тргнете ги санкциите за да ги отвориме пристаништата за жито
Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години
Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години
Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села

Бочварски: Ако стигнеме до договор со „Бехтел и Енка“, градењето на автопатите може да почне уште следната година

Според министерот, доколку на пролет се избере и се склучи договор со консултантска компанија, веднаш ќе се влезе во преговори со „Бехтел и Енка“. Во моментот кога ќе се склучи договор со оваа компанија, кој потоа поминува преку преговарачкиот комитет и Владата, ќе се започне со работа на терен. Бочварски очекува во текот на наредната година веќе да има градежни активности

Преговорите со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“, за реализација на четири автопатски делници на коридорите 8 и 10 во земјава, се уште не се започнати, но формиран е комитет за преговори, политичко тело кое ќе го води првиот вицепремиер Артан Груби, вели министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, во интервју за емисијата „360 степени” на ТВ Алсат.

Покрај Груби и Бочварски, во овој комитет членуваат и повеќемина други членови на Владата, но и претставник од опозицијата.

„Владата веќе побара од најголемата опозициска партија во Собранието да биде вклучен член во преговарачкиот комитет, којшто ќе работи во идниот период. Секако, овој политички тим ја очекува постапката којашто наскоро ќе биде распишана во јавното претпријатие за државни патишта, за избор на консултантска компанија и надзорна компанија, која од самиот избор до завршувањето на овие четири делници ќе ја следи работата и, првично, ќе преговара на техничко ниво и тоа ќе биде огромен тим од стотина луѓе кои ќе работат, ќе преговараат, а потоа и ќе ја следат работата, односно ќе бидат надзорен орган“, вели Бочварски.

Според министерот, градежните активности на терен би можело да започнат да се реализираат веќе во текот на следната година.

„Моите очекувања се дека најпрвин треба да имаме успешна постапка за избор на консултантска компанија која ќе биде суштинскиот преговарач во наредниот период. Доколку постапката заврши на пролет 2022 година – април, мај месец, и се склучи договор со таа консултантска компанија, веднаш ќе влезе во преговори со „Бехтел и Енка“. Во моментот кога ќе се склучи договор со оваа компанија, кој потоа поминува преку овој преговарачки комитет и преку Владата, ќе се започне со работа на терен. Јас очекувам во текот на наредната година да имаме градежни активности на овие делници“, истакна Бочварски, потсетувајќи дека станува збор за делниците Тетово-Гостивар, Гостивар-Букојчани, Струга-Ќафасан и Битола-Прилеп.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

aniwatcher TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

JUJUTSU KAISEN (Dub)

AniWatch Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

AniWatch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 9

AniWatch Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

tải go88