Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Бочварски изврши увид во изградбата на обиколницата во Демир Капија. Инвестицијата е преку 20 милиони денари, средства преку ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта

Бочварски: Министерството за транспорт и врски дава силна поддршка на развој на општините

Преку голем број инвестиции во инфраструктурата Владата на Република Северна Македонија продолжува со урбаниот развој на општините. Средствата се обезбедени, потребни се проекти од општините, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој денеска беше во работна посета на општина Демир Капија.

Тој заедно со градоначалникот на Демир Капија, Лазар Петров и директорот на ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта, Костадин Ацевски извршија увид во изградбата на обиколницата во Демир Капија.

Инвестицијата е преку 20 милиони денари, средства преку ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта.

„Еден дел од овој пат се реконструираше ланската година, а останатиот дел го реализираме сега, за што инвестираме дополнителни 12 милиони денари.
Продолжуваме да инвестираме средства во инфраструктурни проекти и покрај кризните времиња во кои се наоѓаме, бидејќи наш фокус е обезбедување континуитет на реализацијата на проектите, одржувањето на работните места, со цел подобрување на животот на граѓаните.“ – изјави од Демир Капија министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

„Во два дела ја реконструираме оваа обиколница околу Демир Капија за што вкупно вложуваме околу 20 милиони денари. Од нив 8 милиони денари се за тампонски работи, а околу 12 милиони денари за прв и втор слој асфалтирање кое ќе биде завршено во наредните денови со што обиколницата ќе биде комплетно реконструирана.“ – изјави директорот на ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта, Ацевски.

Посетата на Демир Капија, министерот Бочварски ја искористи и да изврши увид на неколку улици во градот, кои се реконструираа со средства преку Министерството за транспорт и врски.

„Во кратко време преку Проектот за локaлни улици и патишта успеавме да реконструираме делови од неколку улици низ градот и тоа: „11 Октомври“, „8 Март“, „Гоце Делчев“ и „Маршал Тито“, за што вкупно инвестиравме околу 13 милиони денари.
Придобивките од овие проекти веќе ги чувствуваат граѓаните преку подобри услови за живот и побезбеден сообраќај, а општината добива нов урбан лик, со подобри услови за нови инвестиции.“ – изјави Бочварски.

„Поддршката од Владата е од огромно значење за нас како локална самоуправа. Заеднички реализираме многу проекти за подобрување на животот на граѓаните и таа одлична соработка ќе продолжи и понатаму.“ – изјави градоначалникот Петров.

Градоначалникот на Демир Капија најави реконструкција на уште три локални улици во општината, со поддршка од Министерството за транспорт и врски.

loading...

go88 cho ios anh tài xỉu go88 anh tài xỉu go88

sunwin tài xỉu online chơi game sunwin online game sunwin online