МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Бочварски: Ќе се рушат сите дивоградби кои нема да се легализираат, а за да се легализираат ќе треба да платат од 50 до 100% поголеми комуналии

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во емисијата „360 степени“ во Алсат рече дека сите дивоизградени објекти кои нема да бидат опфатени со новиот закон, односно кои нема да ги исполнат условите за легализација, ќе бидат отстранети од терен.

„Веднаш по донесувањето на овој закон, по барањата што ќе се изнесат и постапките што ќе се извршат, се што ќе остане ќе треба да се отстрани. Така вели законот и треба да се почитува и ќе мора да го почитуваат општините и државата преку Државниот градежен инспекторат“, вели Бочварски.

Постапките за легализација на дивоградбите започнати со претходното законско решение се во тек и ќе продолжат да се решаваат по стариот закон. Како што рече, законот поминал во Владата и се очекува да влезе во собраниска процедура.

„Новиот закон не ги става во рамноправна положба тие што граделе без дозвола со оние што граделе по закон. Оние кои граделе без дозвола со овој закон се казнуваат со дополнителни казни, со 50% повисоки општински трошоци од вообичаените или 100% ако се работи за објект поголем од 80 метри квадратни… Не значи дека ако некој изградил на диво индустриски објект во површина од Генералниот урбанистички план за индивидуално домување, дека тојј ќе се легализира. Воопшто нема да се легализира“, рече Бочварски.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

free anime online AnimeHeaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

Horimiya (Dub)

AnimeHeaven Attack on Titan Season 3

AnimeHeaven Fairy Tail Episode 175

free anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

tải go88