(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ БИДЕТЕ ОГРАБЕНИ, ЛАЈОНЕС НА ЗОРАН ВИТАНОВ ПРОГЛАСЕНА ЗА ПИРАМИДАЛНА ИЗМАМА ВО ГЕРМАНИЈА И АВСТРИЈА!
(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ БИДЕТЕ ОГРАБЕНИ, ЛАЈОНЕС НА ЗОРАН ВИТАНОВ ПРОГЛАСЕНА ЗА ПИРАМИДАЛНА ИЗМАМА ВО ГЕРМАНИЈА И АВСТРИЈА!
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева

Бочварски најави развој на патната мрежа на Охрид и решавање на состојбите на крајбрежјето

Поддршка за реализација на инфраструктурни проекти во Општина Охрид, како и решавање на состојбите на крајбрежјето, најави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во тек на првата посета на оваа општина по стапувањето на функцијата и средбата со градоначалникот Константин Георгиески.

Бочварски потенцираше дека има повеќе заеднички проекти на кои се работи со Општина Охрид, како што е проектот за ул. „Македонски просветители“, којшто е влезен во вториот тендер со проектите од Светска банка, проектантско и модерно решение што ќе биде пример за Охрид и за привлекување туристи. Зборувале и за рехабилитација на патот кон Свети Наум и дел од делницата да влезе во програмите на Јавното претпријатие за државни патишта со цел да се овозможи реонот подобро да функционира, како и активностите за изградба на автопатот Кичево-Охрид, од кој најавува дека 20-ина километри ќе бидат пуштени до крајот на следната година.

– Отстранети се крупните проблеми, имаме готова проектна документација, со испроектирани осум клучки, со нови косони, со сите дополнителни препроектирања. Репроектирани се 25 отсто од трасата Кичево-Охрид, од тој аспект сега имаме добри проекти и останува процесот на решавање на инфраструктурните проекти во Министерството за транспопрт и врски – рече Бочварски.

На изградба на трасата, дополни, се ангажирани над 800 работници и 450 градежни машини. Во втората половина од годината за шест пати е зголемен обемот на работа бидејќи се решаваа проблемите, временските услови досега добро не служеа, а во зимскиот период можеби ќе се намали работата,

Со градоначалникот, информираше, разговарале во текот на следната година Министерството за транспорт и врски да ја преземе, како што рече, обврската да го реши крајбрежниот појас.

– Се она што е надвор од генералниот план на целото Охридско крајбрежје, тоа ќе биде еднакво урбанизирање со што ќе го решиме и проблемот со дивите плажи. Уште од самиот старт работиме на суштински прашања и проблеми што ги мачат граѓаните – рече Бочварски.

Со последниот ребаланс на Буџетот, дополни тој, се обезбедени шест милиони денари како капитална дотација од Владата за Општина Охрид за справување со препораките од УНЕСКО.

loading...

4Anime anime: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 Episode Full (https://4anime.biz/m/2EVn/ep-1)

AniWatch anime websites: Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 Episode 2 (https://aniwatch.pro/m/OQQz/ep-2)