Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Бочварски: Очекувам напролет да започне изградбата на пругата кон Бугарија

Во финална фаза се процедурите од тендерската постапка за изградба на железничката пруга од Коридорот 8, порача денеска од Штип министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. За двете делници во игра се осум компании. Очекува на почетокот на годината да се склучат договорите со избраните компаниите.

– За првата делница Куманово – Бељаковце имаме три заинтересирани фирми, за втората делница Бељаковце – Крива Паланка имаме пет заинтересирани компании. Нашите и моите очекувања се дека во текот на јануари ќе можеме да потпишеме и договор и кон крајот на првиот квартал, односно напролет 2022 година да започне да се гради пругата кон Бугарија. Тоа е многу значајно и со инвестиција од околу 200 милиони евра првата и втората фаза ќе влезат во реализација. Исто така, децениски проект којшто денеска се решава и денес продолжува со градба, вели Бочварски.

Прашан дали и во Буџетот за 2022 година се предвидени средства за изградба на брана на река Отиња, Бочварски со одговор дека се планирани средства.

– Браната на река Отиња останува во буџетот на Министерството за транспорт и врски, тоа е Предлог-буџет којшто допрва ќе оди во Собрание и ќе има доволно средства за да се одвиваат непречено активностите и во наредната 2022 година. Моите сознанија и она кое што го знам од проектите и од изведувачите на терен некаде 2023 ќе биде годината кога ќе ја завршиме градбата на оваа брана и со тоа очекувам да направиме уште една голема и крупна работа за регионот и за општина Штип, рече Бочварски.

Порача дека Министерството за транспорт и врски и Владата остануваат отворени за соработка со општините, без разлика на тоа кој ги менаџира.

– Апсолутно, ние сме отворени за соработка. Впрочем, тоа го докажавме и во изминатиот период, имаше општини и во минатиот мандат коишто ги раководеа градоначалници и од опозицијата и од власта. Подеднакво инвестиравме насекаде, во сите региони, тоа се гледа колку инвестиравме во сите општини, така ќе продолжиме и во иднина. Заради тоа што инвестирајќи во општините, помагајќи на општините помагаме пред се на граѓаните. Тоа е нашиот народ, тоа се нашите граѓани, без разлика кој управува важно е да се соработува, истакна Бочварски.

Министерот за транспорт и врски, Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми најавија дека од утре граѓаните од југоисточниот регион ќе патуваат по новата обиколница и нема да влегуваат во градот Штип.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

animes online AnimeFreak Dragon Ball Z (Dub)

Mother of the Goddess’ Dormitory

animefreaktv AnimeFreak Dragon Ball (Dub)

animes online Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Josee, the Tiger and the Fish