Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Бочварски: Следува силна година на инфраструктурни проекти во изградба на патишта и во желеницата

Оваа година ја бележиме како година во која имаме предвидено историски најголем буџет за изградба и реконструкција на патната мрежа низ државата.

Го завршивме експресниот пат Штип-Радовиш, инвестиција од преку 60 милиони вера. Работиме активно на изградба на автопатот Кичево -Охрид, а во меѓувреме цел еден тим работи на процесот за доизградба на Коридор 8 на ниво на модерен автопат.

Фокусирани сме на изградбата и на автопатската делница од Скопје до граничниот премин Блаце кон Косово, истакна министерот Благој Бочварски на Форумот по повод 100 дена Влада.

Во однос на експресните патишта, тој потенцира дека на терен има силна градежна активност на трите експресни патишта за што се инвестира вкупно 135 милиони евра.

Министерот Бочварски додаде дека се продолжува со реализација на капиталните инвестиции и во делот на Железницата каде се очекува оваа година да се започне со изградба на пругата кон Бугарија, од Куманово до Крива Паланка.

“Градежната механизација е секаде на терен, следува силна градежна сезона оваа година која ќе продолжи и во следниот период. Само да илустрирам во бројки што во моментов градиме, а тоа е 59 км автопатски делници, а се подготвуваме за нови 140 километри автопатски делници. Се градат 118 километри експресни патишта од кои веќе привршуваат 54 км. Се градат, реконструираат и рехабилитираат околу 200 км магистрални и регионални патишта а се подготвуваме за допонителни 70 километри кои се веќе во фаза на евалуација. Исто така се работи и на 80 километри локални патишта во 40 општини за да го подобриме квалитетот на живот на граѓаните. Во делот желеницата, во поновата исторја на државата ова е најголемата инвестиција со околу 200 милиони евра за изградба на двете фази кон Бугарија, истакна министерот Бочварски.

Изминатиот период имавме многу предизвици со последиците од ковид кризата, енергетската криза, еконмската криза па и конфликтот во Украина. Но, со добра меѓуресорска координација, со конкртени мерки ги амортизиравме сите овие ситуации и не дозволивме да има прекин на проектите во инфраструктурата, додаде Бочварски.

Тој најави дека во следниот период ќе се работи и на реконструкција на магистралните и регионалните патни правци како и санација на локалните патишта во општините како директна помош за општините.

“Во овој период сме силно фокусирани е вбризгување на што повеќе финансиски средства за капитални проекти како одговор на глобалната криза. Преку овие инвестиции овозможуваме континуитет на градежништвото а со тоа и економската активност на компаниите и генерално на цела економија”, истакна министерот Бочварски на Форумот по повод 100 дена Влада.

loading...

go88 earn go88 là gì otp go88

mẹo chơi tài xỉu sunwin