ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!
ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПРЕДНИЧИ ВО ПАНИКАТА ОД ЗАВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: ВЧЕРАШНИОТ ШАМАР ДЕНЕСКА ПРЕРАСНА ВО БОКС ВО ЧЕЛО!
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПРЕДНИЧИ ВО ПАНИКАТА ОД ЗАВЧЕРАШНИТЕ ИЗБОРИ: ВЧЕРАШНИОТ ШАМАР ДЕНЕСКА ПРЕРАСНА ВО БОКС ВО ЧЕЛО!
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ

БОЈАРОСКИ: Се наоѓаме на пресвртна точка која ја означува границата и на нас е дали ќе го направиме чекорот што води кон иднината што се отвора зад таа граница или ќе останеме заглавени во минатото заради историските сидра

Историјата не е догма па да ѝ робуваме и да ѝ дозволиме да не заглави во минатото.

Ако некогаш некоја влада или администрација, сеедно, била дел од фашистичката оска, хипотеката за тоа не треба ѝ се припишува на народот. Никој не може да му го одземе правото на тој народ, заради иднината, да каже дека тој дел од сопственото минато го остава зад себе во контекстот на тие историски околности.

Впрочем не е само Бугарија. Пакт со Третиот рајх имаа склучено и југословенската влада (Цветковиќ-Мачек), Шпанија со Франко, Франција со владата од Виши со Петен, СССР стави потпис на договор за ненапаѓање, Италија со Мусолини, Јапонија…

Историјата не е догма. Има многу празнини или со црно прекриени места во историографијата зашто, по правило, ја пишуваат победниците.
Има многу примери во историјата на 20 и 21 век како се прави исчекор зад пресвртната точка. Франција и Германија ја избришаа границата и не само што ставија крај на стогодишната војна, туку и ја обединија Европа да го следи тој пример. Германија и Полска си простија
Во име на иднината си простија.

Ако не постапеа така, има ли некој одговор до кога синовите, внуците и сите идни генерации треба да го носат печатот на нувните татковци и дедовци?
Нема. Единствено решение е пресвртната точка која сами ја одредуваме и за која заеднички се договараме. Ја одредуваат тие што имаат силна причина да го направат тоа.
Зборовите се остри како ножеви, но тие ќе бидат заборавени, или само некои од нив ќе останат бледи сеќавања. Само делата ќе останат и тие ќе сведочат зошто се преземени некои чекори.

loading...

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

AnimeFLV: Fate/Grand Order: Moonlight/Lostroom anime episode Full online free at https://animeflv.uk english anime

Website https://4anime.biz: Watch Space Pirate Captain Harlock (Dub) 4anime Episode Full persona 4 the animation english

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

App roll20: https://app.roll20.net/users/9167461/kissanimemx

Plimbi: https://www.plimbi.com/author/40947/kissanimemx