(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

БОЛИ ГЛАВА ОД ЦИФРИТЕ – ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТУВААТ АМЕРИКАНЦИТЕ, ЕВЕ ЗОШТО СИТЕ СЕ ТЕПААТ ЗА ДА СЕ ОТСЕЛАТ ВО АМЕРИКА, ЕВЕ ЗОШТО НАШИТЕ ЕМИГРАНТИ ВО САД СО ТОЛКАВА ЛЕСНОТИЈА ГО БРАНАТ ИМЕТО

Платите кои ги земаат Американците месечно се навистина астрономски и звучат фантастично за наши станарди.

Сумите кои Американците ги заработуваат месечно нас во земјава ни треба 1 до 3 години за да ги заработиме, затоа нивните куќи се огромни со базени во двор и пред куќа имаат паркирано во просек по 3 коли неколку мотори, чамец итн, едноставно тие жиивеат од 10 до 20 пати побогато од нас.

Еве пример 15 професии во САД колку се заработува месечно, земете си нешто благичко да не ви се слоши од сумите.

1. Дипломат на САД зема 10 000 долари месечно. Дипломатите се правдаат дека овие суми не се доволни за раскошен живот во главниот град на САД, Вашингтон каде се наоѓа Стејт Департмент каде што дипломатите работат. Исто така се жалат дека брачните партнери на дипломатите не можат да имаат никаква кариера поради честите патувања по светот па со тие пари се храни целата фамилија… Но сепак 10 000 долари месечно си се 10 000 долари месечно…

2. Поштар во САД заработува 6000 долари месчено но плус додатоци за прекувремено сумата стигнува до 13 000 долари месечно?!?!?! Неверојатно…

3. Електричар во САД заработува 10 000 долари месечно но плус додатоци и прекувремено сумата месечно стига и до 20 000 долари?!?!?! Неверојатно… Овие пари во Македонија се заработуваат за цела година и тоа ако си среќен и имаш nад 1000е платашто е вистинска реткост…

4. Бирократ во општина во САД заработува 19 долари на час или околу 150 долари дневно, тоа е околу 3000 долари месечно што е една од најниските плати во САД, но кај нас во Македонија тоа е една од највисоките плати што може легално да се заработи…

5. Професор на државен факултет во САД зема 6000 долари месечно плус годишен додаток од 10 000 долари за летни предавања плус одлично здравствено и пензиско. Платите на приватните факултети се околу 5 пати поголеми.

6. Професор по музичко зема околу 10 000 долари месечно плус парите што ги заработува со приватни часови, навистина фантастична сума од која боли глава.

7. Инженер за топлотни лонци во фабрика зема 10 000 долари месечно, сума која нашите работници ја заработуваат за 2 години и тоа ако се среќни да најдат добра фирма…

8. Фармацевтски техничар зема околу 5000 долари месечно, значи ова се луѓе со средно медицинско, со факултет сумите се помножени со 10!

9. Во бизнисот со осигурување обичен канцелариски работик зема 5000 долари месечно. Овде во листава нема плати за менаџери или шефови, овде се збори само за обични работници на прво ниво во хиерархијата, шефовите земаат многу многу поголеми плати, како што ќе видите подолу за шеф на еден фаст фуд колку зема има косата да ви се крене на главата…

10. Социјалните работници се најмалку платени и земаат само 3000 долари месечно иако имаат високи образовни дипломи како магистри и докторати.

11. Агент во агенција за фото модели зема неверојатни 18 000 долари месечно?!?!?!

12. Фармацевт во аптека зема 4000 долари месечно, но ако работи во фабрика за правење лекови тогаш платите се два до три пати поголеми.

13. Вработен почетник во кол центар за ланец на ресторани зема 5000 долари месечно.

14. Учител во основно школо зема 4000 долари месечено.

15. Ова е најјако од сите, менаџер во фаст фуд зема фантастични 20 000 долари месечно?!?!?!

Е сега замислете колку земаат лекарите, стоматолози, адвокатите, спортисти, глумци, менаџери, брокери на берза итн итн, од тие суми навистина боли глава, се работи за милионски суми годишно…

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

One Piece

anime stream GoGoAnime One-Punch Man

gogoanimeio GoGoAnime JUJUTSU KAISEN (Dub)

watch anime dub Hunter x Hunter (2011) (Dub)

Pokémon Journeys: The Series