Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, г-ѓа Гордана Кожуваровска, на којашто истакнавме дека безбедноста во сообраќајот е врвен заеднички приоритет а досегашната одлична соработка продолжува. Статистиките покажуваат дека во 2020 година е евидентно намалувањето на бројот на сообраќајни незгоди и жртви во сообраќајни незгоди, а овие трендови се уште повидливи во јануари 2021 година. ➡️Во јануари 2021 има намалување на жртвите од сообраќајни незгоди за 56 отсто, споредено со јануари минатата година. ➡️Во јануари оваа година има четири жртви, а во јануари 2020 година имало девет жртви. ➡️Вкупниот број на сообраќајни незгоди пак во јануари е намален за 19 отсто. ➡️2020 година пак е година со најмал број на жртви во историјата- 125 и доколку се направи анализа евидентно е дека од 2017 година оваа бројка постојано се намалува. Со заеднички напори и залагања можат да се постигнат уште подобри резултати во областа на сообраќајот и пред се дополнително намалување на бројот на жртви.
Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, г-ѓа Гордана Кожуваровска, на којашто истакнавме дека безбедноста во сообраќајот е врвен заеднички приоритет а досегашната одлична соработка продолжува. Статистиките покажуваат дека во 2020 година е евидентно намалувањето на бројот на сообраќајни незгоди и жртви во сообраќајни незгоди, а овие трендови се уште повидливи во јануари 2021 година. ➡️Во јануари 2021 има намалување на жртвите од сообраќајни незгоди за 56 отсто, споредено со јануари минатата година. ➡️Во јануари оваа година има четири жртви, а во јануари 2020 година имало девет жртви. ➡️Вкупниот број на сообраќајни незгоди пак во јануари е намален за 19 отсто. ➡️2020 година пак е година со најмал број на жртви во историјата- 125 и доколку се направи анализа евидентно е дека од 2017 година оваа бројка постојано се намалува. Со заеднички напори и залагања можат да се постигнат уште подобри резултати во областа на сообраќајот и пред се дополнително намалување на бројот на жртви.
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата
Комерцијална банка: Трифун Костовски ни должи речиси 7 милиони евра и не плаќа со месеци
Комерцијална банка: Трифун Костовски ни должи речиси 7 милиони евра и не плаќа со месеци

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПРЕПОЛНИЈА СО ЗАРАЗЕНИ: Советот за безбедност утре во 12 ќе расправа за прогласување кризна состојба на целата територија на Македонија

Прогласувањето кризна состојба на целата територија на Македонија, поради ситуацијата со ковид-19, најверојатно ќе биде тема на утрешната седница на Советот за безбедност, што денеска ја закажа претседателот Стево Пендаровски.

На последниот состанок на Советот за безбедност, Пендаровски ја отворил можноста на целата територија на Македонија да биде прогласена кризна состојба, ако се влошува ситуацијата со ковид-19. Оттука, очекувањата се дека шефот на државата ќе предложи воведување кризна состојба. Ако тоа биде прифатено од членовите на Советот за безбедност, ќе биде потребна согласност и од Владата.

Според најавата од кабинетот на Пендаровски, на утрешната седница, освен членовите на Советот за безбедност, поканет е и министерот за здравство Венко Филипче. Се очекува министерот да реферира за ситуацијата со ковид-19. По последниот состанок на Советот за безбедност од пред речиси еден месец, состојбата во Македонија драстично се влоши, а енормно се зголеми и бројот на починати лица.

Според Законот за управување со кризи, кризната состојба е дефинирана како состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на Републиката, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси. При прогласување на кризна состојба на целата територија се подразбира поголеми овластувања на Армијата во борбата со ковид-19.

Претходно кризна состојба беше воведена на јужната и на северната граница, поради големиот наплив на мигранти, кои во земјава влегуваат од Грција и потоа транзитираат до Србија. Но, кризна состојба се воведе и при појавата но коронавирусот во Дебар. Разликата е што сега предлогот ќе биде да се прогласи кризна состојба на целата територија на земјата.

Одлуката за постоење на кризна состојба не може да важи подолго од 30 дена. Во случај да биде надминат овој период, односно состојбата да продолжи да трае подолго, Владата треба да побара одобрување од Собранието за продолжување на рокот, или да предложи прогласување воена или вонредна состојба.

Во случај на кризна состојба, можат да се употребат и ресурсите на јавните претпријатија, установи и служби, како и на приватни фирми (трговските друштва) кои се од пособено значење за работа во кризна состојба, како и за упоравување со нив во случај на кризна состојба.

Како што е регулирано со законот, одлуката за прогласување кризна состојба и подрачјето зафатено со неа ја носи Владата, а за тоа веднаш ги известува Собранието и претседателот на државата.

Во зависност од утрешниот предлог од Советот за безбедност, не се исклучува и можноста од воведување на дополнителна забрана за движење на граѓаните.

loading...

Shaman King (2021) Episode Preview at ANIMEFLIX hunter x hunter animeflix

Attack on Titan Season 2 Episode 12 at GoGoAnime nisekoi gogoanime