ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на стартот на реконструкцијата на патот преку националниот парк „Галичица“: После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на стартот на реконструкцијата на патот преку националниот парк „Галичица“: После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид
СПАСОВСКИ: Кога ја презедовме власта одлучивме храбро да ги решавме проблемите, наместо да владееме популистички
СПАСОВСКИ: Кога ја презедовме власта одлучивме храбро да ги решавме проблемите, наместо да владееме популистички
БРАВО - Од понеделник започнува закажување вакцинација во домашни услови
БРАВО - Од понеделник започнува закажување вакцинација во домашни услови
ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА: Десетмина загинати и 45 повредени во несреќата на косовскиот автобус кај Славонски Брод
ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА: Десетмина загинати и 45 повредени во несреќата на косовскиот автобус кај Славонски Брод

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: ЧЕКАВ ВЧЕРА ВМРО ДПМНЕ ДА ГО ПОЗДРАВИ ПРЕВОДОТ НА МАКЕДОНСКИ ВО БРИСЕЛ, АМА НИШТО, ЏАБЕ ЧЕКАВ ЦЕЛ ДЕН!

Чекав вчера до доцна вечерта да видам дали опозицијата ќе го поздрави фактот што Европската комисија, за прв пат, обезбеди официјален превод на македонски јазик при промоцијата на извештаите за интегративниот напредок на земјите од Западен Балкан за зачленување во ЕУ…

Чекав, чекав, се изначекав… Ништо. Ај, си велам, можеби не сакаат со жив настап да ја одбележат оваа важна случка, па побарав на официјалниот сајт на ВМРО-ДПМНЕ да не постирале некакво обраќање… Ништо. Ај, си велам, знаеш какви се спори и здодевни кај нас партиските веб-сајтови – овој на опозицијава е како јавна огласна табла на КПД „Идризово“, само компулсивно-опсесивно: мафија, мафија, мафија – можеби на некоја Фејсбук адреса ќе најдам реакција од водечките опозициски функционери… Ништо. Ај, си велам, можеби Мицко нешто твитнал… Ништо. Ај, си велам… престани да се глупираш. Ниту реагирале, ниту ќе реагираат.

Зошто нашата опозиција се срами, или можеби не сака, да ги поздрави меѓународните успеси на Македонија? Што им пречи, покрај десетте жестоки, невротични плукања дневно по власта – дури и да не се, барем половината, лиферување лажни вести и измислици – да се обратат со охрабрување до нацијата, нешто да честитаат кога е, објективно, за поздравување? Та, нели сечат вени кога секаква шуша (меѓу другите) од Бугарија ни го негира националното постоење, особено јазикот? Зошто што рекол некој од Пловдив или од Велико Трново, на пример, им е поважно од тоа што го направила најголемата меѓународна организација во Европа од официјалната говорница во Брисел?!

Можеби одговорот на овие прашања лежи во содржината на Извештајот на Европската комисија. Од една страна, Европската комисија објективно ги оценува напредоците на сегашната власт во процесот на интегрирање во ЕУ, со охрабрувања да се забрзаат реформите кои даваат добри резултати. Од друга страна, во поглавјето за правни реформи, зборот „конфискација“ се спомнува петнаесетина пати (!) кога се говори за идните правни задачи за судските власти во Скопје. Сега тоа ни се соопштува и, официјално, на македонски јазик од говорницата во Брисел.

Тоа европско барање од сегашново ВМРО се квалификува како „политички реваншизам“ спроведуван од страна на овдешната судска власт. Како и европското ИНСИСТИРАЊЕ во Извештајот да продолжат сите судења покренати по обвиненијата на СЈО.

Ќе биде интересно да се види дали Мицкоски официјално ќе протестира заради ваквите ставови на Европската комисија кога денеска билатерално ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Бидејќи на таа тема ИК на ВМРО се заканува, во знак на протест, колективно да се фрли од дивоградбана од партиска тераса на Белата палата. (Треба да се размисли за висината на таа тераса, некако нискичка…)

Колумната на Сашо Ордановски во целост прочитајте ја тука

loading...

AnimeDao darling in the franxx animedao: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 12 (https://animedao.nl/m/g39d/ep-12)

KissAnime tokyo ghoul kissanime: Watch High School DxD Episode 3