Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
СПАСОВСКИ: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај
СПАСОВСКИ: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата
Комерцијална банка: Трифун Костовски ни должи речиси 7 милиони евра и не плаќа со месеци
Комерцијална банка: Трифун Костовски ни должи речиси 7 милиони евра и не плаќа со месеци

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: ЧЕКАВ ВЧЕРА ВМРО ДПМНЕ ДА ГО ПОЗДРАВИ ПРЕВОДОТ НА МАКЕДОНСКИ ВО БРИСЕЛ, АМА НИШТО, ЏАБЕ ЧЕКАВ ЦЕЛ ДЕН!

Чекав вчера до доцна вечерта да видам дали опозицијата ќе го поздрави фактот што Европската комисија, за прв пат, обезбеди официјален превод на македонски јазик при промоцијата на извештаите за интегративниот напредок на земјите од Западен Балкан за зачленување во ЕУ…

Чекав, чекав, се изначекав… Ништо. Ај, си велам, можеби не сакаат со жив настап да ја одбележат оваа важна случка, па побарав на официјалниот сајт на ВМРО-ДПМНЕ да не постирале некакво обраќање… Ништо. Ај, си велам, знаеш какви се спори и здодевни кај нас партиските веб-сајтови – овој на опозицијава е како јавна огласна табла на КПД „Идризово“, само компулсивно-опсесивно: мафија, мафија, мафија – можеби на некоја Фејсбук адреса ќе најдам реакција од водечките опозициски функционери… Ништо. Ај, си велам, можеби Мицко нешто твитнал… Ништо. Ај, си велам… престани да се глупираш. Ниту реагирале, ниту ќе реагираат.

Зошто нашата опозиција се срами, или можеби не сака, да ги поздрави меѓународните успеси на Македонија? Што им пречи, покрај десетте жестоки, невротични плукања дневно по власта – дури и да не се, барем половината, лиферување лажни вести и измислици – да се обратат со охрабрување до нацијата, нешто да честитаат кога е, објективно, за поздравување? Та, нели сечат вени кога секаква шуша (меѓу другите) од Бугарија ни го негира националното постоење, особено јазикот? Зошто што рекол некој од Пловдив или од Велико Трново, на пример, им е поважно од тоа што го направила најголемата меѓународна организација во Европа од официјалната говорница во Брисел?!

Можеби одговорот на овие прашања лежи во содржината на Извештајот на Европската комисија. Од една страна, Европската комисија објективно ги оценува напредоците на сегашната власт во процесот на интегрирање во ЕУ, со охрабрувања да се забрзаат реформите кои даваат добри резултати. Од друга страна, во поглавјето за правни реформи, зборот „конфискација“ се спомнува петнаесетина пати (!) кога се говори за идните правни задачи за судските власти во Скопје. Сега тоа ни се соопштува и, официјално, на македонски јазик од говорницата во Брисел.

Тоа европско барање од сегашново ВМРО се квалификува како „политички реваншизам“ спроведуван од страна на овдешната судска власт. Како и европското ИНСИСТИРАЊЕ во Извештајот да продолжат сите судења покренати по обвиненијата на СЈО.

Ќе биде интересно да се види дали Мицкоски официјално ќе протестира заради ваквите ставови на Европската комисија кога денеска билатерално ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Бидејќи на таа тема ИК на ВМРО се заканува, во знак на протест, колективно да се фрли од дивоградбана од партиска тераса на Белата палата. (Треба да се размисли за висината на таа тераса, некако нискичка…)

Колумната на Сашо Ордановски во целост прочитајте ја тука

loading...

Watch The King's Avatar 2 Episode 6 at ANIMEFLIX animeflix one piece

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) Episode Full (https://animefreak.ws/m/qRYg/ep-1) at website https://animefreak.ws animefreak latest