ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАЈГОЛЕМАТА БИЗНИС КОМОРА ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА: Три Б – Битиќи, Бесими и Бектеши го пресекоа Гордиевиот јазол на бизнисот
ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАЈГОЛЕМАТА БИЗНИС КОМОРА ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА: Три Б – Битиќи, Бесими и Бектеши го пресекоа Гордиевиот јазол на бизнисот
КАКО СЕ КОМЕНТИРА ЕВРОПСКАТА ТУРНЕЈА НА ЗАЕВ - ВТОРИОТ НАЈГОЛЕМ АНТИ МАКЕДОНЕЦ ПОСЛЕ КАРАЧАНОВ, ЏАМБАСКИ СО НОВИ НАВРЕДИ: Македонски идентитет, колку тоа смешно звучи!
КАКО СЕ КОМЕНТИРА ЕВРОПСКАТА ТУРНЕЈА НА ЗАЕВ - ВТОРИОТ НАЈГОЛЕМ АНТИ МАКЕДОНЕЦ ПОСЛЕ КАРАЧАНОВ, ЏАМБАСКИ СО НОВИ НАВРЕДИ: Македонски идентитет, колку тоа смешно звучи!
ОТКАКО ГИ ВИДОА ЗАЕВ, ВЕНКО И ГРУБИ КАКО СЕ ВАКЦИНИРААТ, ГРАЃАНИТЕ СЕ ОХРАБРИЈА, ГУЖВИ НА ПУНКТОВИТЕ: Вчера се вакцинирале 14 илјади граѓани!
ОТКАКО ГИ ВИДОА ЗАЕВ, ВЕНКО И ГРУБИ КАКО СЕ ВАКЦИНИРААТ, ГРАЃАНИТЕ СЕ ОХРАБРИЈА, ГУЖВИ НА ПУНКТОВИТЕ: Вчера се вакцинирале 14 илјади граѓани!
Од 18-ти до 22-ри мај акција за собирање на кабаст отпад во Општина Центар
Од 18-ти до 22-ри мај акција за собирање на кабаст отпад во Општина Центар
(ВИДЕО) ЛУДО ВИДЕО ОД ЕРУСАЛИМ - ДВАЈЦА АФРО АМЕРИКАНЦИ ТУРИСТИ ГИ КОМЕНТИРААТ НАСТАНИТЕ НА НЕБОТО КАДЕ РАКЕТИ ОД ГАЗА ЛЕТААТ КОН ЗАПАДЕН ЕРУСАЛИМ А ИЗРАЕЛСКИ РАКЕТИ ОД СИСТЕМОТ ЖЕЛЕЗЕН ПОКРИВ ГИ ПРЕСРЕТНУВААТ
(ВИДЕО) ЛУДО ВИДЕО ОД ЕРУСАЛИМ - ДВАЈЦА АФРО АМЕРИКАНЦИ ТУРИСТИ ГИ КОМЕНТИРААТ НАСТАНИТЕ НА НЕБОТО КАДЕ РАКЕТИ ОД ГАЗА ЛЕТААТ КОН ЗАПАДЕН ЕРУСАЛИМ А ИЗРАЕЛСКИ РАКЕТИ ОД СИСТЕМОТ ЖЕЛЕЗЕН ПОКРИВ ГИ ПРЕСРЕТНУВААТ
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД НОВИ ИСКУШЕНИЈА - Ќе се проверува имотот на сегашни, но и на поранешни функционери!
ВМРО ДПМНЕ ПРЕД НОВИ ИСКУШЕНИЈА - Ќе се проверува имотот на сегашни, но и на поранешни функционери!
(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
(ВИДЕО) Заев во Европскиот Парламент на средбата со Сасоли: Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта
ГАК: Починатата пациентка не беше родилка, злонамерни се шпекулациите за причините за смртта

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: Рејтинзите се лоши за ВМРО ДПМНЕ, на Мицкоски е со „негативни изгледи“

Вистинско чудо е како СДСМ сè уште води во анкетата на Телма/МЦМС, макар и со минимална предност, пред ВМРО-ДПМНЕ, со оглед на целата општествено-економска катастрофа што се истури пред прагот на оваа власт во последната, оваа, година. Не познавам никого кој не е од нешто незадоволен годинава, а сите се, во помала или поголема мера, подуплашени за сопствената (благо)состојба, за своите блиски и за општите состојби во државата. Не знам дали е некаква утеха што истото се случува насекаде наоколу, до каде ти фаќа погледот на географската карта на светот.

Од друга страна, личниот рејтинг на Заев во јавноста бележи нешто под 40% поддршка во македонската јавност. Не ме мрзеше, па земав малку да компарирам (https://morningconsult.com/form/global-leader-approval/): минатата недела, на пример, кога се систематизирани и податоците од последнава анкета кај нас, рејтингот на поддршка на шпанскиот премиер Педро Санчез е 36%, Ангела Меркел во Германија ја поддржуваат 59% од испитаниците, италијанскиот премиер Џузепе Конте ужива моментна поддршка од 56%, Борис Џонсон (кој штотуку објави трговски договор со ЕУ во рамките на Брегзит) бележи 38% поддршка, а францускиот претседател во моментов го „сакаат“ само 32% од испитаниците во Франција… Последниот податок за Бојко Борисов е од пред повеќе месеци (според анкетата на bnt.bg поддршка од 40%), но од тогаш, со оглед на аферите и протестите во Бугарија, таа сигурно е падната… За Еди Рама не успеав да најдам актуелен податок, како ни за српскиот претседател, но со оглед на убедливата победа на Вучуќ на последните избори годинава во Србија, не би се изненадил неговиот личен рејтинг во српската јавност да е повисок и од оној на Меркел.

Со други зборови, и овој меѓународен контекст, илустрира дека лично Заев значително ги натфрлува перцепциите за работата на неговата партија и на неговата Влада во нашето депресивно секојдневие. Поддршката на првите 100 дена од работата на Владата, со оценка од 2,46 (од можни 5), е далеку од импресивна и веројатно ја одразува фифти-фифти поделеноста во општеството околу оваа власт. Пораката од јавноста е јасна: Владата (и СДСМ во неа!) ќе мора да вложи уште многу енергија за да дојде до „преодната“ оценка од 3, што би бил можеби некаков одржлив политички рејтинг за стабилно функционирање во 2021 година.

Тоа ќе се види веќе напролет, кога ќе се сумираат јавните впечатоци во двете најважни сфери кои ќе ја формираат перцепцијата на јавноста: справувањето со здравствените последици од епидемијата и социо-економските последици од неа. Владата вели дека пари има (!), само ќе треба праведно да се распределат во општеството; а ќе треба да видиме дали и кога ќе има и вакцина, за власта да може напролет да се надева барем на јавна оценка „добар“, ако не и повеќе од тоа.

Целата колумна на Сашо Орданоски на „Цивил Медиа“ на следниот линк.

loading...

AniWatch aniwatch.me: Watch Attack on Titan (Dub) Episode 7

AnimeDao animedao list: The Daily Life of the Immortal King (https://animedao.nl/m/1zeg) Episode 15