(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Град Скопје почна со процесот на тргање на првата галија од коритото на реката Вардар
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Град Скопје почна со процесот на тргање на првата галија од коритото на реката Вардар

БОМБА НА СДК – ШОКАНТНО: ВИЛМА РУСКОВСКА ПО ТЕЛЕФОН ПАНИЧЕЛА ВО КРИВИЧЕН СУД И ГИ МОЛЕЛА СУДИИТЕ СТАВРЕВ, ТРПКОВ, НИКОЛОВСКА – МАСЕВСКА ДА ОДРЕДАТ ПРИТВОР, ОНИ СЕ МИСЛЕЛЕ ЦЕЛИ 3 СААТА!

Русковска уште во саботата напладне го известила Спасовски дека Мијалков планира да бега. – Веднаш зад Мијалков на фотографијата е неговиот поранешен телохранител Драган Стоименов кој веќе година и пол е во бегство, обвинет за обид за убиство (Фото: СДК.МК)

Ден по исчезнувањето на обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков пред пресудата на 26 февруари за масовното незаконско прислушување, не се знае ниту каде е, ниту пак кој му помогнал мистериозно да исчезне во неделата (21 февруари) навечер. Засега само Обвинителството зборува за случајот, Кривичниот суд даде техничко соопштение, а од МВР ни збор.

Она што е сигурно и кажано од обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска е дека таа лично му кажала на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека има непотврдени сознанија оти Мијалков се спрема за бегство. Место обратно, неговите чувари, полицијата, да му кажат на обвинителот дека откриле такво нешто.

Според она што го кажува Русковска за САКАМДАКАЖАМ.МК, првин усно напладне во саботата (20 февруари), а потоа и писмено околу 15 часот, го известила МВР дека има такви непотврдени сознанија.

Целата хронологија одела на следниов начин:

Обвинителството за организиран криминал во петокот навечер го известило МВР дека главната расправа „Тврдина – Таргет“ завршила. Таа информација не се дава за лична употреба, туку за полицијата да отвори очи и да ги набљудува обвинетите.

Обвинителството до тој момент немало сознанија дека првообвинетиот Мијалков, еден од најредовните обвинети во судските постапки воопшто, подготвува бегство. Но, МВР превентивно е известено.
Во саботата околу 12.30 часот Русковска од личен извор добила непотврдени сознанија дека сепак Сашо Мијалков ќе бега. Го известила усно Спасовски, а тој дури по три часа ѝ кажал сето тоа да го напише и да го достави како известување до МВР. Русковска отишла на работа, го напишала и го доставила официјалното известување до МВР.

По 22.30 часот Русковска добила известување од полиција со текст: „Имаме непотврдени информации дека лицето Сашо Мијалков подготвува бегство“. Практично, ѝ се вратил назад истиот текст што таа го напишала дента во 15.30 часот.
Русковска се јавила во Агенцијата за национална безбедност (новата УБК), а потоа и кај директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо Тасевски, ѝ кажале дека немаат потврдени сознанија за бегство.

Утредента таа успеала да го најде нејзиниот извор дури напладне. Го распрашала од кои извори му е информацијата и во услови кога АНБ и БЈБ немаат никакво сознание, со обвинителите Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов одлучуваат сепак да бараат притвор за Мијалков.
Во меѓувреме, од МВР постојано стигаат известувања до тројцата обвинители: „Човекот е тука“.
Постојат пораки и преписки меѓу нив и полицијата, Пеливанов дури им се јавувал и по телефон им укажува на оперативците за сериозноста на ситуацијата.

Во неделата во 12.00 часот со цел да обезбеди услови за прием на предлогот за притвор, Обвинителството го извести Основниот кривичен суд – Скопје за изготвениот предлог, како и Министерството за внатрешни работи. По исполнување на административните процедури, предметните обвинители во 14.30 часот се упатиле во Основниот кривичен суд – Скопје.

Првиот судија, Илија Трпков, дошол во 15 часот, а подоцна судиите Огнен Ставрев и Васка Николовска-Масевска. Имало размислување во судот дали да решаваат судечките судии Џенета Бегтовиќ и Владимир Туфегџиќ, или кривичен совет од 3 члена.
Решението место притвор, куќен притвор и 24-часовен видео и аудионадзор, обвинителите го примиле дури во 18.45 часот. Русковска се јавувала во судот: „Ајде, што направивте, во 15 часот го примивте предлогот!“

Во меѓувреме, до приемот на решението, јавните обвинители се известувани од надлежни лица во Министeрството за внатрешни работи дека имаат визуелен контакт со обвинетиот Мијалков и дека тој не е избеган.

Околу 21.20 часот обвинителството е известено дека има проблем со врачување на решението за притвор, по што во 21.47 е потврдено дека обвинетиот Мијалков не е пронајден.
Обвинителството отвори истрага за Помагање на сторител по извршено кривично дело, со оглед на тоа дека во моментот на изготвување на предлогот за определување на мерка притвор, како и во моментот на нејзиното поднесување до судот, обвинетиот Мијалков не бил во бегство.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

Website https://gogoanime.be: Watch Magnos, le robot (Dub) gogoanime Episode Full death note gogoanime

AnimeKisa: Beyblade Burst Evolution (Dub) anime episode 51 online free at https://animekisa.in anime websites

Watch anime online for free at KissAnime boku no hero academia kissanime

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Nootheme: https://nootheme.com/forums/users/animefreakws/

Comicvine gamespot: https://comicvine.gamespot.com/profile/gogoanimebe/about-me/