ЗАТОА ШТО СИ ЛЕСНА МЕТА - ПЕРО ЛЕСНА МУВА КАТЕГОРИЈА!
ЗАТОА ШТО СИ ЛЕСНА МЕТА - ПЕРО ЛЕСНА МУВА КАТЕГОРИЈА!
(ВИДЕО) ТЕШКИ ВРЕМИЊА ЗА ВМРО: КОГА НОВИНАРИТЕ ГИ КОРИСТИШ КАКО КУРТОНИ, НА КРАЈ САМО УШТЕ ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ ЌЕ ТИ ОСТАНЕ КАКО ВРВНО НОВИНАРСКО АНАЛИТИЧКО ПЕРО!
(ВИДЕО) ТЕШКИ ВРЕМИЊА ЗА ВМРО: КОГА НОВИНАРИТЕ ГИ КОРИСТИШ КАКО КУРТОНИ, НА КРАЈ САМО УШТЕ ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ ЌЕ ТИ ОСТАНЕ КАКО ВРВНО НОВИНАРСКО АНАЛИТИЧКО ПЕРО!
ТОНИ ШАНАЦ ШИРЕШЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ НА КУРТОН АЛФА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, КУРТОНИТЕ БИВИС И БАТХЕД КОИ ГЛУМАТ НОВИНАРИ НЕ ГО СПРЕЧИЈА
ТОНИ ШАНАЦ ШИРЕШЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ НА КУРТОН АЛФА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, КУРТОНИТЕ БИВИС И БАТХЕД КОИ ГЛУМАТ НОВИНАРИ НЕ ГО СПРЕЧИЈА
КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ГЛОДУРОТ НА КУРТОН АЛФА, МОМИРОВСКИ, СМИСЛИ НОВА НЕВЕРОЈАТНА ФИНТА ЗА ПРОПАГАНДА ПРОТИВ ВЛАДАТА, НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА ШТО СМИСЛИЛ!
КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ГЛОДУРОТ НА КУРТОН АЛФА, МОМИРОВСКИ, СМИСЛИ НОВА НЕВЕРОЈАТНА ФИНТА ЗА ПРОПАГАНДА ПРОТИВ ВЛАДАТА, НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА ШТО СМИСЛИЛ!
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ СЕРКОВЦИ - СО ГОДИНИ ШИРАТ НАЦИОНАЛИЗАМ И ИМ ОБЈАВУВААТ ВОЈНА НА СИТЕ, АМА ДЕЦАТА ВО ВОЈНА НЕ ГИ ПУШТАЛЕ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ СЕРКОВЦИ - СО ГОДИНИ ШИРАТ НАЦИОНАЛИЗАМ И ИМ ОБЈАВУВААТ ВОЈНА НА СИТЕ, АМА ДЕЦАТА ВО ВОЈНА НЕ ГИ ПУШТАЛЕ
ЛДП и ДОМ на локалните избори ќе одат самостојно, без коалиција
ЛДП и ДОМ на локалните избори ќе одат самостојно, без коалиција
Пратеникот Салиу се извини на Фејсбук, го испровоцирале полицајците
Пратеникот Салиу се извини на Фејсбук, го испровоцирале полицајците
НАШИТЕ ВОЈНИЦИ ДОБИЈА ПОФАЛБА ОД НАЈВИСОКО НИВО - Брнз: Секогаш сум импресионирана од професионалноста и од стручноста на војниците што ги сретнувам во земјава
НАШИТЕ ВОЈНИЦИ ДОБИЈА ПОФАЛБА ОД НАЈВИСОКО НИВО - Брнз: Секогаш сум импресионирана од професионалноста и од стручноста на војниците што ги сретнувам во земјава

БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: ВМРО ќе се подели на две партии – делот предводен од Мицкоски ќе оди кај Апасиев

Најпознатиот македонски новинар, водител и аналитичар, Васко Ефтов, како да не го држи место. Иако најави дека со новата сезона од своите авторски емисии „Во Центар“ ќе започне некаде кон крајот на овој, или почетокот на идниот месец, тој во последните неколку дена, сними две политички анализи.

Денес Ефтов, анализираше зошто СДСМ направи повторно коалиција со Демократската унија на Албанците, а не со партиите на Села и Гаши.

Еден од главните аргументи, според Ефтов, е што во случај да се одлучеше за Гаши, ќе му недостасуваа двајца пратеници, кои ќе мораше да ги купи од опозициските редови. Тоа не го направи, бидејќи со тоа ќе потврдеше дека купувал гласови за изборите.

Тоа, според Ефтов, ќе влијаеше лошо врз рејтингот на Заев и поради тоа, тој се одлучи да оди со Ахмети. Но втората и многу поважна причина, според Ефтов, е тоа што во албанската партија, која речиси дваесет години е на власт, наскоро е можно да дојде до промена на врвот.

По евентуалното заминување на Ахмети, главни конкуренти за неговото место, според Ефтов би биле Бујар Османи и Артан Груби. Но Васко Ефтов типува на трет човек, а тоа е актуелниот Министер за финансии и поранешен носител на низа јавни функции, Фатмир Бесими.

Уште повеќе, Ефтов смета дека Бесими е најсериозниот кандидат, бидејќи неговиот карактер, мудрост и политичко делување е многу слично на она на Ахмети. Секако, во прилог на Бесими, одат и неговите конекции со домашни и странски фактори.

Васко Ефтов се осврна и на случувањата во опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според него, природно е оваа партија да одржи конгрес, бидејќи ги загуби изборите, но очигледно е дека актуелното раководство се плаши од организирање на конгрес, поради можноста да ги загуби позициите.

Ефтов предвидува дека, доколку иницијаторите за промени во партијата не успеат да издејствуваат конгрес во рамките на партијата, можно е да организираат свој конгрес и во тој случај, можно е да дојде до поделба на ВМРО-ДПМНЕ на две партии.

Едната партија, која би била прозападна и со силни шанси да дојде на власт во иднина, предводена од поранешниот Министер за надворешни работи, Никола Поповски и другата во која ќе останат Христијан Мицкоски и неговите приврзаници.

Според Ефтов, можно е да се случи, при една таква поделба, партијата во која ќе останат Мицкоски и Гордана Силјановска, да се приклони кон партијата на Димитар Апасиев, Левица.

Според Васко Ефтов, вонредните избори за Градоначалник на Штип, кои треба да се спроведат по назначувањето на актуелниот Градоначалник Благој Бочварски за Министер за Транспорт, се клучни за иднината на лидерот на опозицијата.

Доколку тој не успее да победи во Штип, би бил грогиран противник и според Ефтов, таков еден Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ најмногу би одговарало за СДСМ на следните локални избори.

Дополнителен предизвик за ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде и учеството на Левица на овие избори во Штип, бидејќи на последните предвремени парламентарни избори кои се одржаа во јули оваа година, се покажа дека Левица зеде гласови од ВМРО-ДПМНЕ, а не од СДСМ како што се прогнозираше пред изборите.

-Поради ова, вели Ефтов, сега ќе видите како Заев и СДСМ уште пожестоко ќе тргнат против Апасиев, за народот што повеќе него, а не Мицкоски да го доживуваат како опозиција во нашата држава, што пак ќе придонесе за дополнително расцепкувајќи на и така малиот број опозициски гласови.

Погледнете ја оваа интересна анализа на Васко Ефтов ТУКА.

loading...

Watch Xie Wang Zhui Qi Zhi Yishi Qingcheng Episode 1 (https://animefreak.ws/m/9RB8/ep-1) at AnimeFreak old animefreak

That Time I Got Reincarnated as a Slime (https://animeheaven.pro/m/mLE5) Episode 24 at website https://animeheaven.pro bleach anime heaven