(ВИДЕО) БОМБА: Уапсен уште еден близок соработник на Мицкоски, украл 1 милион евра!

Вчера било спроведено големо апсење во Скопје. Имено, полицијата го привела полицаецот Милан Рабреновиќ, поранешен телохранител на Никола Груевски и човек близок до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Рабреновиќ, заедно со уште две лица, рекетирале скопјанец, дознава „Фронтлајн“.

Тие од оштетениот поради претходен земен заем од 63 500 евра во текот на 2004 година, во 2019 година му побарале околу 440 000 евра, дознава „Фронтлајн“.

Потоа му побарале дополнителни 560 000 евра, кои требало да им ги исплати до 30.6.2022 година. При примопредавање на дел од парите, тројцата се уапсени.

На 30.06.2022 од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал лишени од слобода се С.Д.(61), Н.К.(37) и М.Р.(43), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело „изнуда“ по чл.258 од Кривичниот законик.

Имено, С.Д., поради претходен долг на оштетеното лице во износ од 63.500 евра во текот на 2004 година, до 2019 година со закани му наплатил околу 440.000 евра. Во периодот од 2019 до 30.06.2022 година, С.Д., заедно со Н.К., во име на М.Р., полициски службеник, со закани по живот, му изнудиле дополнителни парични средства во износ од 560.000 евра со рок на исплата до 30.06.2022 година. Притоа, со оглед на сумата, оштетениот се договорил со изнудувачите неделно да им предава од 5.000 до 10.000 евра, сѐ до конечната исплата на 560.000 евра.

По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници, а во координација со Основното јавно обвинителство Скопје, по примопредавање на пари во износ од 3.000 евра од страна на оштетеното лице, трите лица се лишени од слобода. Тие се задржани во полициска станица, а денеска (01.07.2022), против нив е поднесена кривична пријава по брза постапка и изведени се пред надлежен Јавен обвинител.

tải sunwin sunwin web game sunwin

tải sunwin

sunwin game bài sunwin sunwin web

sunwin.apk mới nhất game bài sunwin game sunwin

sunwin tài xỉu