Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

БРАЌА БУГАРИ, ВАКА НЕМА ДА СТИГНЕМЕ НИКАДЕ – ВЛАДАТА ДА БАРА СМЕНА НА ОВОЈ ЛУДАК – Членот на бугарската комисија за историски прашања, профсорот Кирил Топалов: Македонските историчари се фалсификатори, македонскиот јазик е српско-бугарски дијалект

Членовите на комисијата од македонска страна се добро обучени фалсификатори на историјата кои иако ги знаат фактите, не сакаат да се усогласат со нив, смета членот на бугарската комисија за историски прашања, профсорот Кирил Топалов.

Тој во интервјуто за БГНЕС го коментира и ставот на претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, за што вели дека е провокација како за Бугарија, така и за Грција.

– Неодамна претседателот на нивната академија на науките, Љупчо Коцарев, излезе со шокантна изјава, која всушност политички ги испровоцира и Бугарија и Грција. Тој рече дека во Македонија е создадена македонската азбука и македонскиот јазик, дека Климент и Наум Охридски ја создале македонската духовност и литература и потоа ја дале на целиот словенски свет, дека македонскиот јазик се зборува низ цела Македонија – Егејска, Пиринска и Вардарска. Ова е политички иредентизам. Тоа значи дека утре може да имаат претензии за Пиринска и Егејска Македонија, вели Топалов.

Топалов оценува дека македонската страна не го почитува Договорот за добрососедство од 2017 година, особено делот за општата историја.

– Тоа значи дека до 1944 година бевме еден народ со еден јазик – бугарски народ со бугарски јазик. Потоа ја создадоа оваа српско-македонско-дијалектно-бугарска мешавина што ја нарекуваат македонски јазик. Тие може си го нарекуваат како што сакаат. Но, наше право е да го признаеме како таков или не. Ние сакаме многу малку од нив, тие не се подготвени да се откажат, дури ни не го почитуваат договорот, вели Топалов.

Според него, бугарската позиција кон Македонија во 2022 година треба да остане отворена за дијалог, отворена за деловни односи и како што вели „подготвена да помогне на нашата земја и на луѓето од нашата крв да се приклучат кон ЕУ“.

– Ова е наша желба и никогаш не би го жртвувале нашиот идентитет за друга цел. Тоа би бил крајно погрешен потег и мислам дека сите го разбираат тоа. Ова е сложено прашање што се однесува на еманципација на Македонија од Србија и оттогаш нашата братска држава да почне да гради сопствена политика и односи. Бугарската рака е секогаш подадена, вели Топалов.

loading...

watch anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime AnimeDao Horimiya

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub) Episode 9

AnimeDao So I'm a Spider, So What?

anime streaming Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation