ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

БРАТСКИОТ ТУРСКИ НАРОД ОСИРОМАШИ ЗА 50% ЗА САМО 1 ГОДИНА – Турција преку ноќ ја поскапе струјата и до 125%, гасот до 50%, пред тоа лирата изгуби 45% од својата вредност

Северна Македонија влезе во 2022 година со поскапа електрична енергија за домаќинствата (9,48%) и поскапо парно за скопјани кои се приклучени на системот на БЕГ (14,08%). Овие одлуки, предизвикани од потресите на пазарот на електрична енергија во Европа, беа донесени на 30 и 31 јануари.

Под сличен притисок се и многу други држави, но главна вест денеска е Турција. Малку пред полноќ, односно пред Нова година, тамошните регулаторни власта ги објавија новите цени. А тие се – цената на електричната енергија за домаќинствата поскапува за 50%. За индустријата, пак, цената расте и до 125%, зависно од видот и големината на капацитетот.

Поскапел и природниот плин – за домаќинствата 25% а за индустријата 50%.

Драстичните поскапувања секогаш удираат по најсиромашните категории, но дополнителен проблем во Турција е што земјата веќе подолго време се бори со инфлација. Само лани, турската лира загуби околу 45% од својата вредност во споредба со американскиот долар.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime websites AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

Death Note

AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

AnimeDao High School DxD

english anime That Time I Got Reincarnated as a Slime