ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ НЕ ИЗДРЖА, СЕ ЈАВИ НА ТВИТЕР, ГО ИЗРЕМЕТИ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС
ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ НЕ ИЗДРЖА, СЕ ЈАВИ НА ТВИТЕР, ГО ИЗРЕМЕТИ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС
(ВИДЕО) ТРАМП ПО ПАТОТ НА ГРУЕВСКИ: ФБИ ВЛЕЗЕ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ТРАМП ОРГАНИЗАЦИЈАТА, ЗАПЛЕНЕТИ СЕ КУТИИ СО ДОКУМЕНТИ И НЕКОЛКУ КОМПЈУТЕРИ
(ВИДЕО) ТРАМП ПО ПАТОТ НА ГРУЕВСКИ: ФБИ ВЛЕЗЕ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ТРАМП ОРГАНИЗАЦИЈАТА, ЗАПЛЕНЕТИ СЕ КУТИИ СО ДОКУМЕНТИ И НЕКОЛКУ КОМПЈУТЕРИ
ВО СДСМОВЦИТЕ ТЕЧЕ КРВТА НА ХРАБРИТЕ ПАРТИЗАНИ - ТОА ВМРОВЦИТЕ НИКАКО НЕ МОЖАТ ДА ГО РАЗБЕРАТ: Пратеничката која дојде во Собрание со скафандер: Сѐ ќе издржам, и да ме колните и да ми пишете дека ќе одам затвор, и дека “готова сум”!
ВО СДСМОВЦИТЕ ТЕЧЕ КРВТА НА ХРАБРИТЕ ПАРТИЗАНИ - ТОА ВМРОВЦИТЕ НИКАКО НЕ МОЖАТ ДА ГО РАЗБЕРАТ: Пратеничката која дојде во Собрание со скафандер: Сѐ ќе издржам, и да ме колните и да ми пишете дека ќе одам затвор, и дека “готова сум”!
(ВИДЕО) БОСАНЕЦ МУ СЕ ЈАВУВА НА ЈАНЕЗ ЈАНША ЗА НОНПЕЈПЕРОТ ВО КОЈ СЕ ПОВИКУВА НА ПОДЕЛБА НА БОСНА
(ВИДЕО) БОСАНЕЦ МУ СЕ ЈАВУВА НА ЈАНЕЗ ЈАНША ЗА НОНПЕЈПЕРОТ ВО КОЈ СЕ ПОВИКУВА НА ПОДЕЛБА НА БОСНА
РАЗЛИКАТА МЕЃУ ГРУЕВИЗМОТ И ЗАЕВИЗМОТ Е КАКО РАЗЛИКА МЕЃУ ЈУГО 45 И ГОЛФ 4-КА!
РАЗЛИКАТА МЕЃУ ГРУЕВИЗМОТ И ЗАЕВИЗМОТ Е КАКО РАЗЛИКА МЕЃУ ЈУГО 45 И ГОЛФ 4-КА!
УШТЕ ЕДНА ЛАЖНА АФЕРА СЕ РАСПУКА КАКО МЕУР ОД САПУНИЦА - Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери, фирмата добивала поголеми тендери во нивно време
УШТЕ ЕДНА ЛАЖНА АФЕРА СЕ РАСПУКА КАКО МЕУР ОД САПУНИЦА - Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери, фирмата добивала поголеми тендери во нивно време
СИ ИГРААТ МАЈТАП СО КОРОНА, СО ПОМОШ НА 60 000 ЛУЃЕ: ОВА НЕ СЕ ЛУЃЕ ОВА СЕ ИЗРОДИ, ШТАКОРИ, МОНСТРУМИ, ПСИХОПАТИ, ГНАСИ НЕНОРМАЛНИ!
СИ ИГРААТ МАЈТАП СО КОРОНА, СО ПОМОШ НА 60 000 ЛУЃЕ: ОВА НЕ СЕ ЛУЃЕ ОВА СЕ ИЗРОДИ, ШТАКОРИ, МОНСТРУМИ, ПСИХОПАТИ, ГНАСИ НЕНОРМАЛНИ!
БРАВО МИРО, НА МАКА СЕ ПОЗНАВААТ ЈУНАЦИТЕ: Вториот пратеник што дојде во скафандер е Мирослав Богдановски од ДОМ
БРАВО МИРО, НА МАКА СЕ ПОЗНАВААТ ЈУНАЦИТЕ: Вториот пратеник што дојде во скафандер е Мирослав Богдановски од ДОМ

БРАВО – 540 земјоделци ќе возат нови трактори

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски заедно со заменик министерот за земјоделство, Трајан Димковски, денеска во Штип ги доделија првите пет договори за набавка на трактори преку Програмата за рурален развој. Директорот на АФПЗРР, Бабовски истакна дека условите за добивање на оваа поддршка ги исполнуваат 540 апликанти.

– Вкупната финансиска поддршка за сите 540 апликации изнесува 206.000.000 денари. Најголем дел од апликантите побараа набавка на трактори од марката Тафе, Солис, Махиндра. Заради заштита и намалување на ширењето на „ковид 19“, сите кои имаат аплицирано за оваа мерка и ги исполнуваат условите, а денеска не се овде договорите заедно со упатство ќе ги добијат на домашна адреса. Откако ќе ги заверат и потпишат два примерока од договорите ќе треба да вратат во Агенцијата. По што може да почнат и со реализација на инвестицијата односно со набавката на тракторот кој им е одобрен со договорот. Апелирам до сите се додека не го потпишат договорот да ја почнуваат инвестицијата – рече Бабовски.

Замeник министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски рече дека со помош на новата набавена, современа механизација се намалуваат производните трошоци на земјоделците, со тоа стануваат поконкурентни и модернизирани земјоделски стопанства.

– Модернизацијата на домашниот агро – сектор е од огромно значење затоа што со модерна механизација не само што се намалуваат работните часови на земјоделецот туку тој се прави и поконкурентен затоа што има намалени производни трошоци. Инвестициите и парите вложени во модернизација ни се враќаат преку зголемено производство, квалитетни и производи со додадена вредност кои се конкурентни и на домашниот и на странскиот пазар. Парите од Програмата за рурален развој, преку сите креирани мерки се инвестираат во рамномерен регионален развој. Ги развиваме руралните средини, овозможуваме еднакви услови за живот на сите граѓани. Како Влада ќе продолжиме да ги мотивираме земјоделците да ги зголемуваат површините и производството а ние ќе продолжиме да ги поддржуваме за тие да растат и да се развиваат – вели Димковски.

Димковски и Бабовски истакнаа дека приоритет и на Агенцијата и на Владата е развој на агро секторот и нови инвестиции во земјоделството.

Преку мерките од програмите за земјоделство и рурален развој се создаваат поволни услови за подобрување на сточниот фонд, зголемување на производство на млеко, месо, зеленчук и овошје кои позитивно ќе се одразат и на бруто домашниот производ, но и врз растот на домашната економија.

loading...

AnimeFreak animefreak: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12

GoGoAnime anime: Watch SK8 the Infinity Episode 12 (https://gogoanime.be/m/GpRr/ep-12)