Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите и ќе спроведе постапки овие дела да бидат институционално расчистени
Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите и ќе спроведе постапки овие дела да бидат институционално расчистени
БРАВО - ГОЛЕМА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КЕЈОТ НА ВАРДАР ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
БРАВО - ГОЛЕМА АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КЕЈОТ НА ВАРДАР ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ШОКАНТНО - ШИЛЕГОВ ОТКРИ: ФК ВАРДАР НЕМА СВОЈ ИМОТ, АКАДЕМИЈАТА И ТРЕНИНГ ЦЕНТАРОТ САМСОНЕНКО ГИ СТАВИЛ НА ИМЕ НА СВОЈАТА СОПРУГА!
ШОКАНТНО - ШИЛЕГОВ ОТКРИ: ФК ВАРДАР НЕМА СВОЈ ИМОТ, АКАДЕМИЈАТА И ТРЕНИНГ ЦЕНТАРОТ САМСОНЕНКО ГИ СТАВИЛ НА ИМЕ НА СВОЈАТА СОПРУГА!
БОМБА НА ШИЛЕГОВ: САМСОНЕНКО ГО ОГРАБИЛ ФК ВАРДАР, ДАДЕН МУ Е БЕЗ ДОЛГОВИ И СО ИГРАЧИ ВРЕДНИ 6 МИЛИОНА ЕВРА, СЕГА КЛУБОТ ИМА ДОЛГ ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА И ИГРАЧИТЕ ВРЕДАТ 800 ИЛЈАДИ ЕВРА!
БОМБА НА ШИЛЕГОВ: САМСОНЕНКО ГО ОГРАБИЛ ФК ВАРДАР, ДАДЕН МУ Е БЕЗ ДОЛГОВИ И СО ИГРАЧИ ВРЕДНИ 6 МИЛИОНА ЕВРА, СЕГА КЛУБОТ ИМА ДОЛГ ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА И ИГРАЧИТЕ ВРЕДАТ 800 ИЛЈАДИ ЕВРА!
РАЗБИЕНА ГОЛЕМА КУРТОНСКА ЌЕЛИЈА СО СОМОВИ КАПИТАЛЦИ КОЈА ЖДЕРЕЛА ПРАСИЊА ПЛАТЕНИ СО УНГАРСКО МАСЛО - Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци
РАЗБИЕНА ГОЛЕМА КУРТОНСКА ЌЕЛИЈА СО СОМОВИ КАПИТАЛЦИ КОЈА ЖДЕРЕЛА ПРАСИЊА ПЛАТЕНИ СО УНГАРСКО МАСЛО - Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ШИЛЕГОВ: ДОДЕКА СУМ ЈАС ГРАДОНАЧАЛНИК, ЗА 3,5 ГОДИНИ, НЕМА СКАНДАЛ ВО ГРАД СКОПЈЕ И ТОА ВМРО ДПМНЕ МНОГУ ГИ БОЛИ, ТИЕ СЕ НАДЕВАА НА НЕШТО ДРУГО!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ШИЛЕГОВ: ДОДЕКА СУМ ЈАС ГРАДОНАЧАЛНИК, ЗА 3,5 ГОДИНИ, НЕМА СКАНДАЛ ВО ГРАД СКОПЈЕ И ТОА ВМРО ДПМНЕ МНОГУ ГИ БОЛИ, ТИЕ СЕ НАДЕВАА НА НЕШТО ДРУГО!
(ВИДЕО) Шахпаска : Преку проширување на капацитетот, детската градинка „Синоличка“ сега може да згрижи 164 деца
(ВИДЕО) Шахпаска : Преку проширување на капацитетот, детската градинка „Синоличка“ сега може да згрижи 164 деца
ТРАГЕДИЈА НА ПОНИКВА Една девојка загина, а двајца се тешко повредени откако со џип паднале во провалија
ТРАГЕДИЈА НА ПОНИКВА Една девојка загина, а двајца се тешко повредени откако со џип паднале во провалија

БРАВО – „АЛКАЛОИД“ ОТВОРИ НОВИ ПРОИЗВОДСТВЕНИ КАПАЦИТЕТИ, ВО КОИ БЕА ВЛОЖЕНИ 11 МИЛИОНИ ЕВРА

Генералниот директор Живко Мукаетов и директорката на производствениот сегмент на ПЦ Фармација, Милкица Глигорова, ги пуштаат во употреба новите капацитети (Фото: Алкалоид)

„Алкалоид“ АД Скопје денеска пушти во употреба нови производствени капацитети, изведени во согласност со строгите барања за Добра производствена пракса, во кои беа вложени 11 милиони евра.

Три и пол милиони евра беа наменети за целосно технолошко подготвување на Одделението за пакување цврсти форми, кое има површина од 2.000 квадратни метри, 5,2 милиони евра беа искористени за техничко-технолошко опремување, а 2,3 милиони евра чинеше изградбата на два нови ката, наменети за производство на цврсти фармацевтски форми и придружен простор за техничко-технолошка опрема. Тие имаат вкупна површина од 5.000 квадратни метри. Целта на оваа инвестиција и на идните вложувања во овој оддел е да се зголемат производствените капацитети на цврсти фармацевтски форми за 50%.

Оваа инвестиција има за цел е да се зголемат производствените капацитети на цврсти фармацевтски форми за 50% (Фото: Алкалоид)

Примопредавањето на новите капацитети го спроведоа Милкица Глигорова, директорката на производствениот сегмент на ПЦ Фармација и Живко Мукаетов, генералниот директор и претседател на Управниот одбор на компанијата.

„Осум месеци по започнувањето на оваа капитална инвестиција, пандемијата го парализираше светот. Работевме во вонредни услови, без да ги попречиме тековните производствени процеси. И покрај сите предизвици, горди сме што на прагот на годината во која го славиме нашиот 85-годишен јубилеј предаваме во употреба уште еден комплетиран инвестициски проект. По истиот курс ќе продолжиме и во иднина, со нови вложувања во истражување, развој, нови технологии, знаење и кадар и со освојување нови пазари. ‘Алкалоид‘ ќе продолжи да се носи рамо до рамо и да биде конкурентна со големите светски фармацевтски системи, како со знаење, така и со капацитети“, изјави Мукаетов.

Ова е продолжување на континуираните вложувања на „Алкалоид“ АД Скопје, кои во изминатите две децении изнесуваат повеќе од 200 милиони евра.

loading...

Kyokou Suiri 2nd Season Episode Preview at website https://gogoanime.be weathering with you gogoanime

Watch Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full (https://animeflix.nl/m/dePw/ep-1) at website https://animeflix.nl dragon ball animeflix