Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

БРАВО – Бесплатен оброк за припадниците на Армијата од следната година, најавија министерката Шекеринска и генералот Ѓурчиновски

Од 2022 година, припадниците на Армијата, првенствено оние кои се дел од Лесната пешадиска борбена група во Штип, а од 2023 година и во целата Армија, ќе добијат обезбедени, бесплатни оброци во текот на целата година и тоа преку надворешна компанија за што во моментов е распишан тендер за јавна набавка.

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска порача дека Армијата е институција со најголем респект кај граѓаните и дека изминатите неколку години државата почна вистински да го цени нејзиното место во општеството, особено со внесување на НАТО стандардите во Армијата.

„Започнавме со сериозно зголемување на примањата на припадниците, прво со зголемување на платите, потоа со воведување на дополнителни додатоци, зголемување на додатоците во одредени служби, обезбедување на дневници кои што години со ред не беа исплаќани. Започнавме еден проект со кој што одиме и еден чекор понапред. Припадниците на армијата навистина заслужуваат да имаат еден бесплатен обезбеден оброк кој што ќе се финансира од страна на буџетот и затоа пред два дена беше објавен првиот тендер кој што ќе се однесува на обезбедување на еден бесплатен оброк за сите припадници на нашата лесна пешадиска борбена група кои што се сместени во Штип“, рече министерката.

„Целта е согласно нашиот повеќе годишен финансиски план за ‘22 година да обезбедиме целосно покривање на оваа организирани исхрана во Штип, а веќе од 2023 година ги имаме планирано средствата тоа да стане буквално бесплатен оброк за секој припадник на Армијата без разлика каде се наоѓа“, рече министерката.

Министерката порача дека ова ќе биде одлична шанса за домашните компании да ги покажат своите капацитети.

„Ова ќе биде шанса и за домашните компании кои што ќе излезат со можност целосно да и нудат на Армијата, односно на Министерството за одбрана исхрана која што ќе биде 365 дена во годината, и тоа ќе им биде шанса да учествуваат и на домашни, македонски, но и на некои од НАТО тендерите кои што можат да се појават во нашиот регион“, рече министерката.

Началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски порача дека заради фактот дека Армијата е институција со највисок рејтинг, потребно е да се остане на патот на развојот и подобрувањето на животниот статус и стандард на секој припадник на Армијата.

„Во поддршка на нашите државни институции успешно се справивме со пожарите кои ги имавме ова лето. Веќе неколку години се ангажираме во поддршка на владините институции и министерства во справувањето со COVID кризата, а исто така и со мигрантската криза. Ќе продолжиме во периодот кој претстои. Успешно го реализиравме и финалниот концепт на воено интегрирање во НАТО, брзо и ефикасно, секако со поддршка на Министерството и надлежните институции во земјата. Во делокругот на подобрување на животниот статус и стандард, Министерството за одбрана максимално дава целосна поддршка секој припадник да се чувствува гордо на своето работно место“, рече генералот.

Во однос на проектот за обезбедување на исхрана за целата Армија, началникот на Генералштабот истакна дека овој проект изминатите 30 години беше неопходност и дека со поддршка од Министерството може да се отпочне со негова реализација од почетокот на 2022 година.

loading...

watch anime dub. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

SK8 the Infinity (Dub)

ANIMEFLIX Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 9

Tokyo Revengers Episode 20 - Uncen

Naruto Episode 212

anime sites That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

tải go88