(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

БРАВО – Битиќи: Целосно се укинуваат царинските стапки за 258 тарифни ознаки

Со измените на царинскиот тарифник кои беа усвоени на овонеделната седница на Влада, после долго време се донесе одлука целосно да се укинат, или да се намалат на нивото на царинските стапки во ЕУ, стапките за 258 царински тарифни ознаки. Тоа значи дека нашата преработувачка индустрија ќе има дополнителна конкурентска предност пред се на европскиот но и на другите светски пазари напиша вицепремиерот Битиќи на својот фејсбук профил.

По основ на овие 258 царински тарифни ознаки државата во 2020 година има наплатено околу 810 милиони денари (13 милиони евра) царински давачки, што само по себе кажува дека со овие промени во царинскиот тарифник ние како Влада, без да имаме било каква обврска кон ЕУ или било кој друг меѓународен договор, преземаме мерки со кои ќе го олесниме работењето на компаниите од преработувачката индустрија, и ќе дадеме дополнителен стимул за уште поголеми инвестиции во овој сегмент кои ќе значат нови вработувања и подобар живот за многу наши сограѓани.

Јас честопати велам дека за да го постигнеме целосниот економски потенцијал, нашата нова развојна економија бара реструктурирање на домашната економија и поттикнување на производството и преработувачата дејност како сектори кои креираат поголема додадена вредност.

Овие промени истовремено даваат дополнителна потврда за сите компании, независно дали се странски или домашни, дека оваа влада прави системски промени кои ја гарантираат предвидливоста на економската политика на државата, и даваат јасен сигнал дека ние како Влада сме искрен партнер на бизнисот на неговиот пат кон идните успеси. Секако, оваа постапка ќе продолжи се до целосно усогласување со царинскиот тарифник на ЕУ.

Гледано од фискален аспект, ние како држава „се откажуваме“ од наплатата на оние 810 милиони денари за од друга страна да поттикнеме поголем увоз на 258 разни типови суровини и репроматеријали како и отворање на нови фабрики и погони, кои ќе значат зголемување на бројот на работниците, а со тоа ќе имаме поголема наплата на сите останати даноци и придонеси.

loading...

watch subbed anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch To Your Eternity

AniWatch Fairy Tail (Dub) Episode 173

anime streaming Tokyo Ghoul

dubbed anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

AniWatch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)