КАКВА ПОЈАВА Е УРЕДНИКОТ НА ДОКАЗ: СЕКОЈ ВТОР ЗАБ МУ ФАЛИ, СВИЊА ОД 200 КИЛА, НЕ МОЖЕ ДА КАЖЕ ПОЛА БУКВИ ОД АЗБУКАТА, НО ИМА ДОЛГИ НОКТИЊА НА ПОКАЗАЛЦИТЕ КАКО ДА Е ТРАНВЕСТИТ?!?!
КАКВА ПОЈАВА Е УРЕДНИКОТ НА ДОКАЗ: СЕКОЈ ВТОР ЗАБ МУ ФАЛИ, СВИЊА ОД 200 КИЛА, НЕ МОЖЕ ДА КАЖЕ ПОЛА БУКВИ ОД АЗБУКАТА, НО ИМА ДОЛГИ НОКТИЊА НА ПОКАЗАЛЦИТЕ КАКО ДА Е ТРАНВЕСТИТ?!?!
(ВИДЕО) ВИРТУЕЛНА СРЕДБА ПУТИН - БАЈДЕН ПРЕКУ ВИДЕО ИНТЕРНЕТ ПОВИК, ТЕМА ТЕНЗИИТЕ ОКОЛУ УКРАИНА
(ВИДЕО) ВИРТУЕЛНА СРЕДБА ПУТИН - БАЈДЕН ПРЕКУ ВИДЕО ИНТЕРНЕТ ПОВИК, ТЕМА ТЕНЗИИТЕ ОКОЛУ УКРАИНА
Промоција на новата книга „Торонто експрес“ на Зоран Спасов-Ѕоф
Промоција на новата книга „Торонто експрес“ на Зоран Спасов-Ѕоф
Вучиќ попушти после масовните протести: Најдено е решение, мораме да го слушаме народот
Вучиќ попушти после масовните протести: Најдено е решение, мораме да го слушаме народот
НА МАЛИТЕ ПАРТИИ ИМ ОЛЕСНА - Петковски: Местата на Алтернатива беа на СДСМ, ДУИ, БЕСА
НА МАЛИТЕ ПАРТИИ ИМ ОЛЕСНА - Петковски: Местата на Алтернатива беа на СДСМ, ДУИ, БЕСА
(ВИДЕО) Десет години без Гоце Арнаудов, македонскиот Мик Џегер
(ВИДЕО) Десет години без Гоце Арнаудов, македонскиот Мик Џегер
КАРАМБОЛ КАЈ МАВРОВКА - Во судирот учествувале пет возила, четири лица се хоспитализирани
КАРАМБОЛ КАЈ МАВРОВКА - Во судирот учествувале пет возила, четири лица се хоспитализирани
Спасовски до Ковачевски: Биди најмалку како што беше Заев за Куманово!
Спасовски до Ковачевски: Биди најмалку како што беше Заев за Куманово!

БРАВО БРАВО – НОВА НАСЕЛБА ЌЕ СЕ ГРАДИ ВО СКОПЈЕ НА ПРОСТОРОТ ОД КАСАРНА „ИЛИНДЕН“ ДО БУЛЕВАР СЛОВЕНИЈА, ОПШТИНА КАРПОШ ГО ДОНЕСЕ ДЕТАЛНИОТ ПЛАН

Планот предвидува изградба на станбени згради, трговски центри, деловни објекти, хотели, како и објекти за јавни установи. (Фото: Ѓ. Личовски)

Нова населба ќе стане просторот од касарната „Илинден“ кон булеварот Словенечка во Скопје. Општина Карпош го донесе новиот Детален урбанистички план (ДУП) Касарна „Илинден“, кој предвидува изградба на станбени згради, трговски центри, деловни објекти, хотели, како и објекти за јавни установи.

Целиот Детален план опфаќа површина од 34,831 хектари, и е дефиниран на север кај булеварот Словенија, на исток се движи по новопланираните сервисни улици 1804 и 1811, а на југ и запад се протега низ булеварот Никола Карев. Овој простор сега е празен, а со новиот план се предвидува негово комплетно уредување,

„Со овој план ги реализираме нашите заложби градењето од урбаниот дел да се пренасочи кон периферијата. Опфатот е конципиран во една целина со вкупно 34 парцели со намена за домување и трговски единици, хотелски комплекс, се предвидува изградба на основно и средно училиште, како и градинка, објект на МВР и станица за технички преглед на возила. Исто така, планот предвидува простор за парковско зеленило (Д1) и заштитно зеленило (Д2)“, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК од Општина Карпош.

Највисоката катност на зградите е приземје плус 7 ката.

Kатноста која се предвидува за зградите е приземје плус седум ката, додека за деловните објекти приземје плус пет ката.

Според параметрите на планот, за намената домување предвидени се 24.775 метри квадратни или 7,11 отсто од целиот ДУП. За намена комерцијални и деловни објекти предвидени се 74.236 метри квадратни или 21,31 отсто. 50.211 метри квадратни метри или 14,42 проценти од целата површина ќе има намена за јавни институции.

„Драстично е поголема квадратурата за површини за зеленило и рекреација, односно за намена Д – зеленило и рекреација се предвидени се 71.549 метри квадратни или 20.54 отсто од целиот ДУП. Останата површина од 127.544 метри кавдартни или 36,62 отсто се наменети за потребната инфраструктура“, велат од Општина Карпош.

ИЗВОР: SDK.MK

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch anime free Dragon Ball (Dub)

english anime One Piece (Dub)

ANIMEFLIX Fairy Tail Episode 173

free anime ANIMEFLIX Naruto

animeflix website Dragon Ball Super (Dub)