Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа
Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа
Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ
Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад

БРАВО, ДАНЕЛА ГИ ПРОДОЛЖУВА ПОЛИТИКИТЕ НА ШИЛЕГОВ – ГРАД СКОПЈЕ И ГОДИНАВА ЌЕ ДАВА СУБВЕНЦИИ ЗА ИНВЕРТЕРИ, ВЕЛОСИПЕДИ И ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ

За инвертери се предвидени 24 милиони денари, а за велосипеди и тротинети 15 милиони денари. (Фото: СДК.МК)

И годинава, Град Скопје ќе дава субвенции за купени инвертер клими, велосипеди и тротинети, како и за чистење оџаци. Субвенциите се предвидени во програмата за заштита на животната средина како една од мерките на Градот против загадувањето.

Во буџетот за 2022 за инвертери се предвидени 24 милиони денари, а за велосипеди и тротинети 15 милиони денари. За чистење оџаци за домаќинставата кои се греат на дрва ќе се одвојат 1 милион денари.

Градоначалничката Данела Арсовска вели дека оваа година од буџетот на Градот се издвоени најмногу пари за субвенционирање на инвертер клими.

„Не може да се кажа дека годинава помалку пари ќе се наменат за субвенции за инвертери кога изминатите две години Градот не издвои свои средства туку парите беа доделени од Владата. Оваа година за оваа намена од буџетот се издвоени најмногу средства“, рече Арсовска.

Вкупниот буџет на Град Скопје за животна средина за 2022 година е 73 милиони денари, што е за три пати помал од ланскиот. Арсовска вели дека проекти кои ќе имаат дирекно влијание во борбата против загадувањето се предвидени и во другите програми, како што е, на пример, изградбата на пет мега паркови во градот.

loading...

anime streaming. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch subbed anime AnimeDao Pokémon Journeys: The Series

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

My Hero Academia Season 2

AnimeDao Josee, the Tiger and the Fish Episode Full

english anime AnimeDao Demon Slayer: Entertainment District Arc