УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА ЗА ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ БЕЗ ПРАВА СО ГОДИНИ - Законот за државјанство помина во Собранието, 57 гласаа „за“, 32 „против“
УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА ЗА ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ БЕЗ ПРАВА СО ГОДИНИ - Законот за државјанство помина во Собранието, 57 гласаа „за“, 32 „против“
Заев: Го слушнавме и прифативме повикот на деловните луѓе од регионот – помалку историја, повеќе економија
Заев: Го слушнавме и прифативме повикот на деловните луѓе од регионот – помалку историја, повеќе економија
(ВИДЕО) СМЕШЕН МОМЕНТ ОД ПРОШЕТКАТА НА РАМА, ЗАЕВ И ВУЧИЌ: НОВИНАРКАТА НА ПИНК ГО ПРАШУВА ЗАЕВ КАДЕ Е КАФИЧОТ ТРОПИКАНА ВО СКОПЈЕ КАДЕ ВУЧИЌ БИЛ ПРЕД 30 ГОДИНИ, ЗАЕВ ВИКА ПОЈМА НЕАМ ЈА СУМ ОД СТРУМИЦА
(ВИДЕО) СМЕШЕН МОМЕНТ ОД ПРОШЕТКАТА НА РАМА, ЗАЕВ И ВУЧИЌ: НОВИНАРКАТА НА ПИНК ГО ПРАШУВА ЗАЕВ КАДЕ Е КАФИЧОТ ТРОПИКАНА ВО СКОПЈЕ КАДЕ ВУЧИЌ БИЛ ПРЕД 30 ГОДИНИ, ЗАЕВ ВИКА ПОЈМА НЕАМ ЈА СУМ ОД СТРУМИЦА
БРАВО ОПШТИНА ЦЕНТАР - Уште два угостителски објекти во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на бучава
БРАВО ОПШТИНА ЦЕНТАР - Уште два угостителски објекти во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на бучава
Почнува изградба на Детска градинка во Бутел
Почнува изградба на Детска градинка во Бутел
Од тематската седница на Владата: Охридскиот рамковен договор придонесе за кохезивноста на општеството како еднакво за сите граѓани и заедници како и за интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ
Од тематската седница на Владата: Охридскиот рамковен договор придонесе за кохезивноста на општеството како еднакво за сите граѓани и заедници како и за интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ
ВУЧИЌ: ТИЕ ЗЕМЈИ ШТО ОДБИЈА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ИНИЦИЈАТИВАТА ОТВОРЕН БАЛКАН ЌЕ ТРПАТ ЕКОНОМСКИ ПОСЛЕДИЦИ, СРБИЈА, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ЌЕ ПРИВЛЕЧАТ 90% ОД СИТЕ СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ НА БАЛКАНОТ
ВУЧИЌ: ТИЕ ЗЕМЈИ ШТО ОДБИЈА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ИНИЦИЈАТИВАТА ОТВОРЕН БАЛКАН ЌЕ ТРПАТ ЕКОНОМСКИ ПОСЛЕДИЦИ, СРБИЈА, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ЌЕ ПРИВЛЕЧАТ 90% ОД СИТЕ СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ НА БАЛКАНОТ
ЗА ПРВПАТ ХЕРАКЛЕЈА И АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ДОСТАПНИ ЗА ЛИЦАТА СО ИНВАЛИДИТЕТ
ЗА ПРВПАТ ХЕРАКЛЕЈА И АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ДОСТАПНИ ЗА ЛИЦАТА СО ИНВАЛИДИТЕТ

БРАВО, ДИРЕКТОРОТ НА ЦУК ВО АКЦИЈА И ВО НЕДЕЛА: ОДЕШЕ ПЕШКИ 16 КИЛОМЕТРИ НИЗ СНЕГ СЕ ПРОБИ ДО ЗАВЕАНОТО СЕЛО ГАЛИЧНИК ОД КАДЕ ДОБИЛ ПОВИК ЗА ПОМОШ!

Пред неколку дена на ФБ профилот на Центарот за управување со кризи стигна порака во која Гордана Бекриќ, жител на с. Галичник, се пожали дека патот до селото е непрооден бидејки на повеќе места е завеан со високи наноси на снег. Заедно со неа отсечени од остатокот на државата во Галичник се наоѓаат и нејзините возрасни татко (77) и мајка (73).

Истиот ден му се јавив на заменикот директор на Македонија Пат, Самка Ибраимовски, после што чистењето на патот беше интезивирано.

Денес ја споив мојата страст кон планината со дел од мојата работа и наместо искачување на некој планински врв тргнав за Галичник.
Попат видов пробиен пат низ десетина метри снежен нанос за што и честитам на Македонија Пат. Воедно апелирам до нив да го дочистат и остатокот од патот во должина од 8 км кој сеуште е завеан на неколку места и денес моравме да го изодиме пеш.

Во селото не пречекаа љубезните домаќини, Гордана со нејзините возрасни родители, и низ разговор ми кажаа дека овој проблем постои со децении наназад. Воедно молат и апелираат да се прекине ваквата пракса, на крајот на април, асфалтираниот пат до нивниот дом да биде завеан со снег додека намирниците кои ги обезбедиле на почетокот на зимата веќе се потрошени па мораат да носат нови на грб.

Овој македонски планински бисер, Галичник, заслужува поголема грижа за малкуте постојани жители но и за многуте туристи и гости, да можат непречено да пристигнат по ново асфалтираниот пат.

loading...

WCOStream ben 10 alien force wcostream: Watch Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen Episode Preview

AnimeFreak animefreak boku no hero: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 3 (https://animefreak.ws/m/45vj/ep-3)