Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува изградбата на нови улици во општина Ѓорче Петров – 5 улици во Кисела Јабука за првпат добија асфалт
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува изградбата на нови улици во општина Ѓорче Петров – 5 улици во Кисела Јабука за првпат добија асфалт
Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот
Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот
ЛИЦЕТО НА ЕДЕН ОД УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ КАЖУВА СЕ ЗА УЖАСОТ НА ВОЈНАТА: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодоњецк за да не бидат опколени и масакрирани
ЛИЦЕТО НА ЕДЕН ОД УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ КАЖУВА СЕ ЗА УЖАСОТ НА ВОЈНАТА: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодоњецк за да не бидат опколени и масакрирани
Ќе видиме што ќе предложи Франција, откако го виде нашиот став, вели Османи
Ќе видиме што ќе предложи Франција, откако го виде нашиот став, вели Османи

БРАВО – ГТЦ ЌЕ ПРАВИ СТРУЈА Соларни панели ќе се наредат на покривот

ЕСМ и ГТЦ ќе градат систем за производство на електрична енергија од сонце на покривот на Градскиот трговски центар (ГТЦ). Фотоволтаиците ќе бидат поставени на кровниот простор кој во моментот е неискористен и кој во иднина ќе се употребува за производство на зелена енергија во срцето на градот.

Со изградба на фотоволтаиците на покривот на Градски трговски центар, ќе се овозможи инвестирање во нови обновливи извори на енергија, со што се постигнува одржлив развој и се намалува негативното влијание врз животната средина преку искористување на кров на деловен објект, наведуваат од ЕСМ.

Меморандумот за соработка го потпишаа генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и извршниот директор на АД ГТЦ, Ѓоко Трајчевски.

Зафатот е со цел реализација на Стратегијата за развој на енергетиката 2021-2025 година, и еден од врвните приоритети на енергетската политика на АД ЕСМ – енергетска трансформација со проширување на производствени капацитети од обновливи извори на енергија, посебно на сончева енергија.

loading...

play tải go88

o sunwing.ultipro.ca sunwin lô đề cách soi cầu tài xỉu sunwin