Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

БРАВО – Kовачевски на чело на македонската а Петков на чело на бугарската делегација во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Бугарските медиуми, пак, пишуваат дека годинава претседателот на парламентот му го отстапил редот на Петков кој сакал да демонстрира единство со премиерот Ковачевски
Премиерот Димитар Ковачевски ќе ја предводи македонската делегација годинава во Рим и Ватикан на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

„Ве информираме дека годинава има планирана програма за чествување на Светите Кирил и Методиј во Рим и Ватикан. Официјалната државно-црковна делегацијата од Северна Македонија ќе ја предводи претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. За овој голем ден и државен празник планирани се повеќе активности во кои ќе земат учество членовите на официјалната делегација“,

ни одговорија од Владата.
Премиерот пред една недела одговарајќи на новинарски прашања посочи дека ќе има наша делегација во Рим, но тогаш не соопшти дека тој ќе ја предводи.

„Да, има делегација од нашата држава која ќе оди на одбележувањето на 24 Мај во Рим. Ќе имаме наша делегација која ќе патува таму како македонска“,

рече Ковачевски на 13 мај.
Владина делегација денеска положи и цвеќе по повод претстојниот 24 мај, а од прес-службата информираа дека традиционално и годинава денот ќе се одбележи со патување на нашата делегација на 23 и 24 мај во Ватикан и Рим со аудиенцијата кај Папата Франциск на Светата Столица.
Медиумите во Софија, пак, објавија дека бугарската делегација ќе ја предводи премиерот Кирил Петков.

Според нивните пишувања, оваа година нивната делегација требало да биде предводена од претседателот на парламентот, Никола Минчев, но тој го отстапил својот ред на Петков, кој сакал на Денот на Светите браќа Кирил и Методиј да демонстрира единство со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, и тоа да послужи како знак за симнување на ветото на Скопје. Идејата на Петков, според пишувањето, била на аудиенцијата кај папата, со Ковачевски заедно да добијат благослов од папата.

loading...

app hack go88

Sunwin - Game bài Macau uy tín