Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

БРАВО – МАФИЈАТА ВО ПАНИКА: Се очекува до крајот на годината најголемиот дел од судниците во судовите да бидат опремени со аудио-визуелна опрема

Се очекува до крајот на годината најголемиот дел од судниците во судовите да бидат опремени со аудио-визуелна опрема, беше истакнато по денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателот на кавадаречкиот суд, Лазар Нанев.

-Веќе работи работна група која што изработи и законски измени во Законот за парнична постапка. Таа работна група направи детална анализа каде се може и на кој начин треба да се имплементира овој процес, и јас мислам дека многу скоро во наредните месеци ќе имаме видлив резултат во Меѓународната заедница, несомнена поддршка од нашите институции и силна волја ова да се спроведе, рече министерот во врска со дигитализацијата на судовите.

Тој појасни дека Комисијата за дигитализација изготви акционен план од 23 точки, во кои се опфатени сите сегменти и прашања кои однесуваат на процесот на дигитализација.

-Почнувајќи од прашањето на донесувањето на основната законска рамка, пред се станува збор за процесните закони и за судскиот деловник, прашањата за елктронските огласни табли, опремувањето на сите судови во нашата држава, значи сите судови на сите степени, со основна, со проширена надлежност, Апелациониот, Врховниот, Управниот и Вишиот суд, заедно со судницата во Академијата на судии и јавни обвинители, и судницата која се подготвува во казнено порпавниот дом Идризово, додаде министерот.

Целокупно најсовремената аудио-визуелна опрема ќе биде обезбедена од страна на Амбасадата на Соединетите Американски Држави.

-Тука е и мисијата на ОБСЕ, која исто така е вклучена во еден дел на опремување на судовите, заедно со дополнителните алатки кои што се неопходно потребни да оствариме и овозможиме целокупен процес на дигитализација, рече министерот.

Нанев рече дека очекува заедно со министерот до крајот на оваа година најголемиот дел од судниците во судовите да бидат опремени со аудио-визуелна опрема.

– Министерот најави и во однос на креирање на нов автоматска компјутерски систем кој е активен, и е потребна подолгорочна анализа и подоцна имплентација, но се надевам брзо ке помине и во Министерство и во Владата, и на крајот на годината ќе имаме едно европско судство кое е потребно на граѓаните. Целокупниот овој сегмент е во рамки на донаторски средства кои ќе бидат донирани од меѓународни организации, изјави претседателот на судот.

Во текот на работната посета на Кавадарци, министерот ќе се сретне и со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

loading...

watch anime free. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

watch anime online The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 6

animefreak AnimeFreak Hunter x Hunter (2011) (Dub)

anime stream Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

Tokyo Ghoul

tải go88