Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период
25 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ - НИКОБ ГРУПАЦИЈАТА СТАНУВА БИЗНИС ИМПЕРИЈА КОЈА НУДИ УСЛУГИ ПО ПРИСТАПНИ ЦЕНИ ЗА ШИРОКАТА ПОПУЛАЦИЈА - Кирил Лазаров: НИКОБ е бренд кој го создадоа задоволните клиенти
25 ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈ - НИКОБ ГРУПАЦИЈАТА СТАНУВА БИЗНИС ИМПЕРИЈА КОЈА НУДИ УСЛУГИ ПО ПРИСТАПНИ ЦЕНИ ЗА ШИРОКАТА ПОПУЛАЦИЈА - Кирил Лазаров: НИКОБ е бренд кој го создадоа задоволните клиенти
Ковачевски по повод официјалното пуштање во работа на две нови инвестиции на Групацијата НИКОБ - ПЗУ НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб: Посветени сме на севкупен економски развој и на заштитата на стандардот на граѓаните
Ковачевски по повод официјалното пуштање во работа на две нови инвестиции на Групацијата НИКОБ - ПЗУ НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб: Посветени сме на севкупен економски развој и на заштитата на стандардот на граѓаните
Герасимовски: Учениците со посебни образовни потреби ќе ги посетуваат асистенти и за летниот распуст
Герасимовски: Учениците со посебни образовни потреби ќе ги посетуваат асистенти и за летниот распуст
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува санацијата на оштетувањата и обновата на хоризонталната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Продолжува санацијата на оштетувањата и обновата на хоризонталната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров

БРАВО – Мајка од Скопје немала 12.700 денари да го погреба синот, свештеници на МПЦ го платиле погребот од свој џеб

Пензиониран свештеник, кој сакал да остане анонимен ги платил погребалните трошоци кон АД Бутел во висина од 12.700 денари, бидејќи мајка од Скопје чиј син Слаѓан починал пред неколку дена, на верскиот празник Свети Никола, немала доволно средства да го погреба. Таа заедно со другиот син се наоѓала во самоизолација, а за агонијата низ која минува ова семејство алармираше здружението ,,Куќа на среќата”.

Од здружението информираа дека за помош им се обратиле пријатели на семејството, кои исто така не биле финансиски моќни да го платат погребот.

-Погреб… Но, како да го погреба, со кои пари? Тие едвај врзуваат крај со крај, од каде сега пари за погребалните трошоци? Среќа во цела таа несреќа е што имаат гробно место од нејзиниот починат сопруг, но погребалните трошоци?
Како да ги плати?
Како да ги платат 12.700 денари?

Цена која им е дадена поради нивната ситуација со попуст. Да да попуст! До каде само дојдовме? Да се нема пари да се погреба еден човек! Да се нема пари да се испрати своето чедо да почива во вечен мир!

Болката на оваа мајка со ништо не можеме да ја намалиме, но можеме да и помогнеме да го погреба својот син, на кој не може дури ни на погребот да присуствува. Немаат никој друг кој може да им помогне, оставени сами на себе. Сите кои ги познаваат, ја знаат нивната состојба, знаат во колку тешки услови живеат – пишуваше во апелот за помош.

Вчера од здружението објавија дека Слаѓан е погребан, благодарение на пензиониран свештеник, кој ги платил трошоците. Исто така, информираа дека црковните трошоци не биле наплатени и истите биле спроведени бесплатно од страна на Отец Оливер од црквата Свети Спас – Драчево.

Дополнително, на сметката на здружението ,,Куќа на среќата” според изводите, биле уплатени парични средства во вкупен износ од 2.100 денари, кои ќе биле донирани на семејството со купување на прехранбени производи.

ИЗВОР ФОКУС.МК

loading...

watch subbed anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

animeheaven Pokémon Journeys: The Series

My Hero Academia Season 5 (Dub)

AnimeHeaven My Hero Academia Season 2 (Dub)

Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 11

tải go88