Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ

БРАВО – Меѓународниот семинар за македонски јазик, литераура и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје работи на отворање нов лекторат во Турција

Во годината кога се одбележуваат 100 години од раѓањето на кодификаторот на македонскиот стандарден јазик, Блаже Конески, Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) почна иницијатива за отворање нов лекторат по македонски јазик на Универзитетот во Анкара, Турција.

Доколку се остварат плановите на МСМЈЛК при УКИМ, ова би бил втор лекторат во Турција, по оној во Истанбул, кој е отворен уште во 1985 година и кој оваа година го прослави својот значаен јубилеј – 35 години од почетокот на изучувањето на македонскиот јазик, литература и култура. Тој е еден од највлијателните лекторати со над 100 студенти што го изучуваат македонскиот јазик.

Во рамките на оваа иницијатива, во средината на декември, во Анкара престојуваше лекторот Дарко Темелкоски, кој заедно со македонскиот в.д. амбасадор во Турција, Н. Е. Ханиф Даути, оствари средба со директорката на Службата за меѓународни односи на Анкарскиот универзитет, проф. д-р Озге Улкер.

На состанокот беше истакната важноста од отворање лекторат по македонски јазик, литература и култура во Анкара, пред сѐ заради потребата да се создаваат и поддржуваат нови генерации проучувачи на македонскиот јазик, во рамките на славистиката, како и дополнително да се воспостават нови мостови меѓу двете земји и култури и меѓу двата универзитета.

Договорено е соработката меѓу Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Анкарскиот универзитет да продолжи, а во периодот што претстои да се одржат информативни часови за студентите на Анкарскиот универзитет на кои тие ќе се запознаат со она што би го изучувале на самите часови по македонски јазик. Тие средби би биле и во правец и на кратко запознавање на студентите на Анкарскиот универзитет со македонската историја и култура, како и со она што ги поврзува двата народа.

Инаку, постојниот лекторат по македонски јазик при Катедрата за славистика на Факултетот за литература на Истанбулскиот универзитет, не само што е еден од највилателните, туку е и еден од најбрзорастечките лекторати. Во академската 2016/2017 година, на лекторатот имаше 26 студенти, со можност да се избере само еден предмет од областа на македонистиката, а сега, веќе се изучуваат пет предмети и бројот на студенти уште пред почетокот на пандемијата достигна околу 130 студенти. Ваквиот развој на лекторатот во Истанбул се должи како на залагањата на МСМЈЛК при УКИМ, така и на големата поддршка и големиот влог од страна на Истанбулскиот универзитет, особено на Катедрата за македонски јазик и литература. МСМЈЛК при УКИМ, иницијативата за отворање уште еден лекторат во Турција ја остварува со желба и уверување дека ваквата успешна приказна ќе се случи и во Анкара, со взаемни залагања и вложувања на двата универзитета, имајќи ја предвид поврзаноста меѓу двете култури и двата народа и пред сѐ имајќи го предвид интересот на младите турски филолози за изучување на македонскиот јазик, литература и култура.

Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ

loading...

stream anime online. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

stream anime online GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

dubbed anime High School DxD

High School DxD Episode 11

anime to watch GoGoAnime Attack on Titan Season 2 (Dub)

anime websites GoGoAnime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

tải go88